Proč je důležité věnovat pozornost příbalovému letáku léku

Dub 10 2017

Příbalový leták dává pacientům důležité informace pro správné užívání jejich léku. Může ovšem také mást.  Pokud například studujeme příbalový leták nějakého léku proti bolesti hlavy, může to v nás často vyvolávat sklíčenost až strach. Krvácení do mozku, nevolnost, záněty střev a žaludku. A to jsou jen některé vedlejší účinky. Výčtem těchto účinků by se však pacient neměl nechat odradit. Výrobce má totiž za povinnost vypsat do letáku každý jednotlivý známý nežádoucí účinek léku, který firma registruje na trh, a který se při léčbě odehrál.

pribalova informace lek

Do příbalového letáku by se měl uvádět každý nežádoucí účinek léku

Příbalový leták slouží v první řadě jako právní pojistka. Z toho důvodu není srozumitelnost takového letáku nejvyšší prioritou a k nedorozuměním zkrátka dochází. Co se týká vedlejších účinků, které hovoří proti příjmu léku, vztahují se údaje na samotnou účinnou látku, ne na jeho dávkování nebo na způsob podání. Volně prodejné kortizonové masti obsahují například identické informace v příbalovém letáku jako kortizonové injekce, kde jsou dávky kortikoidů daleko vyšší množství, ovšem účinná látka zůstává stejná.

Na vedlejší účinky se zeptejte lékaře nebo lékárníka

V praxi dochází k tomu, že účinek nebo vedlejší účinek mohou být stejným údajem. Tablety kyseliny acetylosalicylové s obsahem 100 mg jsou nasazovány při srážení krve. Stejný přípravek s obsahem dávky 1000 mg jednou denně proti horečce a zánětu. Při užití 1000 mg tablety se nahlíží na srážení krve jako na vedlejší účinek. To může vyvolat zmatek a nejistotu. Jasno by vám v tom měl udělat lékárník nebo lékař. Ti znají individuální předpoklady pacientů a mohou tak možné nežádoucí účinky léku odhadnout. Rizika musí být konkrétně řešena.

Obecně se vždy zvažují benefity a rizika podávání daného léku u člověka. Při užívání jednoho léku proti rakovině se vyskytuje jako vedlejší účinek vypadávání vlasů. Samotné závažné onemocnění však představuje zcela odlišné riziko a vypadávání vlasů je nutno tolerovat. Při zvažování rizika všech vedlejších účinků u léků na bolest hlavy by s takovými léky nepřišly nikdy na trh.

Pokud se vedlejší účinky vyskytují až příliš často

Také při známé frekvenci nežádoucích účinků hrozí nedorozumění. Pokud se objevují vedlejší účinky často, neznamená to, že šance pro jejich skutečný výskyt je velká. V takovém případě se takový efekt objevuje nejvýše u 10 procent pacientů. Velmi zřídka to však může znamenat, že z 10 tisíc lidí patří výskyt deseti postiženým pacientům.

Ovšem údaje o užívání a dávkování léků musí být naproti tomu pro pacienty srozumitelné. Údaje o tom píší lékaři dokonce na recept nebo lékárníci na balení. Opakovaní údajů z letáku neškodí, protože důležité detaily většinou upadnou v zapomnění. Mám užívat lék před jídlem nebo po jídle? Jak přesně musím užívat antibiotika? Na takové otázky přináší příbalový leták, neboli příbalová informace správné, srozumitelné a jasné odpovědi. Při nejasnostech je však nutné se ptát lékaře nebo lékárníka. Při samotném aktu podání léku je ještě dobré si před tím ještě jednou přečíst dávkování. To bývá velmi často závislé na hmotnosti pacienta, a z toho důvodu může být velmi individuální.

Ne každá tableta se smí dělit

Mnoho seniorů dělí velké tablety. Za den třikrát jedna tableta. Jak to bývá často při dávkování antibiotik. To ovšem neznamená užít všechny tři tablety najednou. Místo toho by si pacienti měli přes den léky rozdělit. Nejlépe po osmi hodinách polknout. Přitom dodržovat čas dávky, který byl odsouhlasen s lékařem nebo lékárníkem je velmi důležité, protože tak se dosáhne jednotné úrovně účinku.

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/penzista.net/wp-includes/comment.php on line 981
Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..