Proč je pro nás důležitý spánek?

Led 03 2018

Spánek je základní lidskou potřebou. Spánkem trávíme téměř třetinu našeho života. Bez spánku jednoduše nelze žít. K čemu nám vlastně spánek slouží? Spánek především zajišťuje odpočinek a uchování zásob energie, které v sobě nashromáždíme. V posledních letech se ukazuje, že se ve spánku uspořádají informace získané během bdění. Dostatečný a kvalitní spánek je důležitý pro dobré zdraví, přiměřenou náladu a výkonnost.

Ve stáří dochází k tomu, že spánek neprobíhá vcelku, ale bývá přerušovaný, např. častými pohyby těla, Couple lying in bed sleepingkteré vedou ke krátkým probuzením. Takzvaná totální spánková perioda, což je doba od prvního usnutí k poslednímu rannímu probuzení, je ve stáří průměrně delší než ve středním věku z důvodu častého nočního probuzení. Starší lidé stráví v posteli více času než mladší. S vyšším věkem se také prodlužuje doba usínání. Starší člověk se během spánku častěji probouzí, což může být způsobeno nucením na močení, potížemi s dýcháním, bolestí a dalšími tělesnými potížemi. Denní spánek se u seniorů stává téměř pravidlem.
Jaké je desatero spánkové hygieny?

  • Od pozdního odpoledne (4–6 hodin před usnutím) nepijte kávu, černý či zelený čaj, kolu nebo různé energetické nápoje a omezte jejich požívání během dne. Působí povzbudivě a ruší spánek. Vynechte hůře stravitelná jídla a alkohol. Alkohol může usínání pomoci. V průběhu noci se však člověk probudí. 
  • Vynechejte večer těžká jídla a poslední pokrm zařaďte 3–4 hodiny před ulehnutím. 
  • Lehká procházka po večeři může zlepšit Váš spánek. Naopak cvičení 3–4 hodiny před ulehnutím již může Váš spánek narušit. 
  • Po večeři již neřešte důležitá témata, která Vás mohou rozrušit. Naopak se snažte příjemnou činností zbavit stresu a připravit se na spánek. 
  • Pokud do 30 minut po ulehnutí do postele neusnete, zkuste se nějak zabavit. Běžte do vedlejšího pokoje, tam si něco přečtěte, dělejte drobné domácí práce. Až na vás opět přijde ospalost, jděte si znovu lehnout. 
  • Postel i ložnici užívejte pouze ke spánku a pohlavnímu životu (odstraňte z  ložnice televizi, v posteli nejezte, nečtěte si a přes den ani neodpočívejte). 
  • V místnosti na spaní minimalizujte hluk a světlo a zajistěte vhodnou teplotu (nejlépe 18–20 stupňů). Někdo upřednostňuje i nižší teplotu. 
  • Uléhejte a vstávejte každý den (i o víkendu) ve stejnou dobu. Víkendové ponocování a následné dospávání druhý den může lehce rozhodit vaše biologické hodiny. 
  • Omezte pobyt v posteli na nezbytně nutnou dobu. V posteli se zbytečně nepřevalujte, postel neslouží k přemýšlení.

 

Zdroj: Pretl M., Přihodová I., Insomnie in Nevšímalová S., Šonka K. et al. Poruchy spánku a bdění, Galen, 2007

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..