Proč je pro seniory chřipka nebezpečnější

Bře 14 2020

Pokud udeří viry chřipky na náš organismus, téměř každý to pocítí alespoň na nose. Senioři však patří k ohrožené skupině. Čas podzimní a zimní je zkrátka obdobím chřipek. Mnoho lidí pokašlává, posmrkuje, kýchá. U některých lidí však viry udeří v daleko vážnějším tónu. Vzhledem k tomu, že hlavně starší lidé mohou snadněji onemocnět chřipkou, doporučuje se u nich očkování ve věku nad 60 let. Zvláštní pozornost by se měla v této problematice věnovat hlavně seniorům.

Průběh nemoci komplikuje slabší imunita a přidružené nemoci

Starší lidé ve srovnání s mladšími ročníky mají obecně slabší imunitní systém. Infekční nemoci proto u nich probíhají často s těžším průběhem než u mladého člověka. Ke zhoršení průběhu navíc ještě přispívají nemoci, které shutterstock_73623499se u starších lidí daleko častěji vyskytují. Patří sem například cukrovka nebo nemoci srdce a oběhového systému.
U seniorů častější komplikace spojené s virem chřipky

Téměř každý člověk prodělá během svého života více infekcí, jejichž průvodcem jsou chřipkové viry. Přitom se vytváří imunologická paměť. Tak funguje tak, že imunitní systém reaguje při opakované infekci stejným druhem viru podstatně rychleji. Chřipka se proto nevyvine nebo její průběh bývá lehčí. Ovšem paměťové buňky, které jsou zodpovědné za rychlou imunitní reakci, mají omezenou životnost a s přibývajícím věkem ubývají. Znamená to, že imunitní systém staršího člověka nemůže původce nákazy tak rychle likvidovat. Následkem toho probíhá chřipka silněji a déle se v těle udrží. V mnoha případech se také rozvine i život ohrožující zánět plic.

Infekce si ročník narození nevybírá

Člověk musí rozhodnout, zda se jedná o onemocnění zvané chřipka nebo o infekci způsobenou viry chřipky. Infekce postihuje mladší i starší zhruba rovnoměrně, pokud jsou virovému původci vystaveni. Zda to ovšem vede k rozvinutí nemoci, závisí zcela jednoznačně na stavu imunity. Starší lidé s oslabeným systémem imunity onemocní častěji na chřipku. Nejmenší děti jsou také náchylní k této nemoci, ovšem u nich není vyvinut ještě úplně imunitní systém.

Jak se zdá, neúčinkuje očkování proti chřipce u starších lidí tak efektivně

Ne u všech očkovaných se rozvíjí plná imunitní obrana. Navíc očkování pravidelně neprobíhá zase tak dlouho. Životnost paměťových buněk, jak jsme hovořili, je časově omezená. Imunologická paměť se s věkem snižuje. Ubývá také specializovaných paměťových buněk, které vytváří rychlou odpověď po aktivaci. Je důležité, že ochrana očkováním se obnovuje. K tomu existují i očkovací látky, které byly vyvinuty speciálně pro seniory. Ty především stimulují tvorbu vícečetných paměťových buněk.

 

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..