Proč je prospěšné dodržování rituálů při jídle

Pro 01 2019

Rituály u jídelního stolu zvyšují požitek z jídla a působí příznivě i jinými způsoby. S pravidly a pevným řádem u stolu se stravujeme zdravěji. Společné prostření stolu, čekání na ostatní a společné zasednutí ke stolu. Pravidla, která se sice mohou zdát zastaralá a často nadbytečná. Vždyť čas k jídlu si každý zvolíme sám. Cestou do práce do sebe hodíme buchtu nebo croissant, ranní kávu řešíme „takeaway“ v nejbližším fastfoodu….

Ve skutečnosti jsou rituály odehrávané kolem stolu nezbytné. Kdo jim přikládá určitou hodnotu, zvyšuje podle psychologů z univerzity v Minnesotě (USA) požitek a radost ze samotného jídla. Jídlo nám pak více chutná. Ale není to jediný důvod, proč se vyplatí dodržovat stravovací návyky. Jídlo a rituály jsou totiž úzce spojeny. Kdo dodržuje u stolu pravidelnost, jí a pije soustředěně. To pak pomáhá i při hubnutí.

Jídlu věnujte pozornost

Při jídle ještě napsat rychle email nebo se rychle nafutrovat než skončí reklama a bude pokračovat film. Pro koho je jídlo jen boční kulisa, konzumuje daleko více kalorií. Naše mysl se na jídlo nesoustředí, je rozptýlena a nezaznamená, že žaludek je plný. Navíc během celého dne jsme jen tak mimochodem schopni konzumovat jídla daleko více.

Pochutnávejte si společně

Společné jídlo a sezení u stolu spojuje. A je jedno, zdali se sousedy, kolegy z práce nebo s příbuznými. Společné jídlo je jediný společenský rituál, který se odehrává ve všech kulturách. Jídlo není jen o příjmu potravy, jde také o společnou činnost, při které má každý své potřeby pod kontrolou. Při seskupení se u stolu se zvyšuje také pozornost vůči našemu protějšku. Podle studie Humboldtovy univerzity v Berlíně je prokázáno, že lidé rychleji rozpoznají při jídle negativní emoce svého protějšku.

Inzerce
Pravidelnost nás chrání před vedlejší konzumací

A ještě jeden vedlejší příznivý účinek. Při společném jídle se snadněji dodržuje pevný rytmus u stolu. Ten chrání před náhlými chutěmi na jídlo. Často pomůže i pomyšlení na oběd ve 12.30, abychom se vyhnuli zbytečné svačince. Pokud víte, že večer je k jídlu něco dobrého, snadněji se vyhnete kousku dortu pozdě odpoledne.

Záleží i na výběru nádobí

Kolikrát denně baštíme, nezáleží pouze na tom, s kým sedíme u stolu, ale také s jakým nádobím. Čím větší je talíř, tím větší je i porce, kterou si člověk na talíř naloží. Výzkum univerzity v Oxfordu naznačil, že červené talíře potlačují chuť k jídlu. Jiné studie došly k závěru, že bílé talíře s úzkým lemem pomáhají při hubnutí. Odborníci hovoří o těchto opticky chybných vnímáních jako o Delboeufově optické iluzi. Čím užší lem, tím větší působí porce jídla. A člověk pak jí automaticky méně. Tuto iluzi je možné využít i obráceně. Například zeleninu, jako je brokolice nebo kapusta, kterou moc nemusíme, uděláme chutnější. Porce zeleniny působí menší, když se servíruje na talíři s širokým okrajem.

Vaření místo hotovek

Nejen více zábavy, ale také relaxace přichází do každodenního života, když se postavíte k plotně. Udělejte z vaření událost. Tím začíná zdravé stravování, které nám prospívá. Kdo vaří, vaří většinou čerstvé jídlo bez zbytečných přísad a s menším počtem kalorií. U hotovek to platit nemusí. V nich se skrývá zpravidla více cukru, soli, nezdravé tuky a přídavné látky, které by člověk při vlastním vaření sám nepoužil.

Čokoláda klame

Nejpozději odpoledne převažuje více chuť na sladké. Pokud jsou nablízku sušenky nebo čokoláda, je těžké jim odolat. Když máme čokoládu přímo před nosem, přeceňujeme ve skutečnosti, kolik jsme toho už snědli. Pokud máme po ruce nakrájenou zeleninu nebo ovoce, sáhnete radši po nich než bloudit pro kousek čokolády.

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..