Proč je rakovina nebezpečná?

Čvn 18 2018

I když je diagnóza rakoviny těžká až šokující, přeci ještě nemusí znamenat zhoubný nádor pochmurnou prognózu. Znamená také určitou naději.

Co znamená slovo rakovina?

Lékaři hovoří o nádorech nebo nádorovém onemocnění, pokud se tělu vlastní buňky začnou nekontrolovaně množit v určité tkáni nebo orgánu. Začnou vytvářet nádor neboli tumor. Tento nádor může být zhoubný nebo nezhoubný. Pokud se jedná o zhoubný, jiným slovem maligní tumor, nádor shutterstock_198045323roste infiltrativně, svým růstem utlačuje okolní tkáně. Může se šířit  lymfatickými a krevní cévami. Tímto způsobem pak vznikají metastázy, neboli dceřinná ložiska nádoru. Nádory jsou ovšem i benigní neboli nezhoubné. Takové nádory sice nevytváří dceřinná ložka, metastázy, ale okolní tkáně mohou utlačovat. Dělení nádorů na benigní a maligní pochází z chirurgie, protože benigní nádory jsou většinou dobře ohraničené a dají se snadno odstranit. To nelze říct o maligních nádorech.

Proč je rakovina tolik nebezpečná?

Maligní nádor je nebezpečný, protože rakovinné buňky se podstatně rychleji dělí než zdravé tělesné buňky. Obecně rakovina nejvíce hrozí v orgánech, kde se buňky dělí nejrychleji – dýchací soustava a trávicí soustava,  a nebo kde jsou buňky pod vlivem hormonů – prostata, vaječníky, prsa. Buňky jsou schopny za normálních okolností svou mutaci detekovat a opravit nebo se rozloží tzv. apoptózou, buněčnou smrtí. Nádor v tkáni, v které se množí, může odebrat pro tělo důležité výživné látky. Pokud se dostane nádor do krve nebo lymfatického systému, pronikají rakovinné buňky přes touto transportní cestu do dalších tkání. Pak se mohou v jiných částech těla vytvářet metastázy, dceřinná ložiska. Rakovina je tím nebezpečnější, čím rychleji roste, čím větší má sklon k tvorbě metastáz.

Jaké typy nádoru jsou v ČR nejčastější?

Rakovina prostaty představuje u mužů nejčastější typ rakoviny. Pak následují rakovina tlustého střeva a konečníku, za nimi karcinom průdušinek, průdušek a plic.  Ženy nejvíce zasahuje rakovina prsu. Na druhém místě je stejně jako u mužů rakovina tlustého střeva, následovaná rakovinou dělohy.

Jakým způsobem se řeší zhoubný nádor?

Léčba závisí od typu rakoviny, jak velký je nádor a zda již vytvořil metastázy. Hlavní úlohu ovšem hrají v léčbě nádorů operace, chemoterapie a radioterapie. Operace představuje chirurgický zákrok, při kterém se odstraňuje zmnožená a degenerovaná tkáň. Pokud nevytvořil nádor ještě žádné metastázy a dá se zcela odstranit, jsou pak vyhlídky na vyléčení velmi dobré. Často se kombinuje operace s radioterapií. Těmito metodami se buď po chirurgickém zákroku ještě další rakovinné buňky usmrtí nebo se těchto forem terapie využije proto, aby byl nádor zmenšen. Dalšími léčebnými metodami je u určitých typů rakoviny léčba hormony, případně léčba antihormonální a imunoterapie.

Cílem těchto léčebných strategií je rakovinu přemoci a porazit, pak se hovoří o kurativní terapii. Vedle toho existuje ještě tzv. paliativní terapie. Přichází na řadu, pokud se zjistí, že  nelze rakovinu už vyléčit. Paliativní metody zmírňují obtíže a bolesti, které nádor s sebou přináší a částečně tak zlepšují kvalitu života pacientů s nádorem.

Může člověk rakovině předcházet?

Zda se člověk před rakovinou skutečně může chránit, lze říci jen těžko. I přesto jsou známy největší rizikové faktory, které mohou vzniku nádoru pomoci. K nim se počítá kouření, nadváha, nedostatek pohybu a příliš mnoho alkoholu. Kdo pěstuje zdravý životní styl, může podstatně zmírnit riziko mnoha nemocí, včetně různých typů rakoviny. Dostatečná ochrana před slunečním zářením pomáhá předcházet rakovině kůže. Dívky od svých 9 let se mohou nechat očkovat proti lidským papilomavirům vyvolávající rakovinu děložního čípku.

 Nepodceňujte rovněž preventivní vyšetření. Pokud je rakovina odhalena včas, může být dobře léčena a šance na vyléčení jsou velmi dobré.

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..