Proč jsou v seniorském věku důležité bílkoviny

Dub 15 2017

Starší lidé potřebují ve stravě přijímat více bílkovin, než se doposud myslelo. K tomuto závěru dospěly odborné studie. Tělo ve starším věku využívá zdroje bílkovin jako je mléko nebo maso o poznání hůře. V některých případech i s fatálními následky. Aby zůstali při síle, měli by senioři dbát především na prevenci. Bílkovina je totiž v lidském těle stavebním kamenem nejen pro svaly, ale také pro vazy a kosti. Bílkoviny (proteiny) jsou nezbytnou součástí imunitního systému a udržují v chodu látkovou výměnu.

Bílkoviny nenajdeme pouze v mase a mléku

Zdroje bílkovin se však mohou velmi lišit. Dobrá bílkovina je snadno dostupná a dodává tělu právě ty látky, které

Od 50 let věku můžeme ztratit každý rok asi dvě procenta svalové hmoty

Od 50 let věku můžeme ztratit každý rok asi dvě procenta svalové hmoty

potřebuje. Mezi nám známé zdroje patří především maso, ryby a vejce, stejně jako mléko. Existují také rostlinné bílkoviny. Mezi nimi hlavně čočka. Rostoucí počet vegetariánů využívá ve stravě nové zdroje bílkovin. Tofu, pomazánky ze slunečnicových semen. Vegetariáni netrpí na nedostatek bílkovin, pokud konzumují mléko a sýr. Odradit by nás měla jen veganská strava. Chybí jakýkoli důkaz pro to, že je to vhodná forma stravování ve starším věku.

Svalová hmota se ve starším věku ztrácí

Jako ostatní orgány v našem těle, také svaly stárnou. Od 50 let věku můžeme ztratit každý rok asi dvě procenta svalové hmoty. U některých seniorů probíhá ztráta svalové hmoty ovšem rychleji. Potom se stává namáhavé každé vstávání od stolu a člověk pak nezvládá dřívější procházky, jednoduše proto, že síly ubývá. Doma je podle statistik postižen každý desátý senior. V domovech je to téměř každý třetí. Tolik podle odhadu odborníků.

Úbytek svalové hmoty se dá vysvětlit. Každá nemoc ve starším věku vyčerpává mnohem více než v mládí, ve vyšším věku se člověk také méně pohybuje. Hlavní důvod je ale ve stravě. Protože je snížena chuť k jídlu, člověk přijímá méně jídla a s tím souvisí i nižší příjem bílkoviny. Opětovné vybudování svalové hmoty je ve vyšším věku nesrovnatelně těžší. Každá ztráta hmotnosti, ať už zamýšlená nebo ne, znamená také ztrátu svalové hmoty. Hubnutí by se mělo ve vyšším věku provádět pouze na doporučení lékaře.

Jak na sílu ve vyšším věku? Bílkoviny a pohyb

Otázkou, co by člověk mohl dělat proti úbytku svalové hmoty ve stáří, se zabývá doktorka Kiesswetterová z Institutu biomedicíny v Norimberku. Její závěr je jasný. Jíst dostatek bílkoviny a sílu získat tréninkem. Obojí je důležité. Obojí je impulsem pro tvorbu svalstva. Ve stáří bohužel už méně intenzívněji než dříve.

Odborníci proto doporučují zdravým seniorům dnes přijímat o 20 až 30 procent více bílkovin než v mladším věku. Podle toho by měla například starší žena s hmotností 65 kg konzumovat asi 65 g bílkoviny za den. Požadované množství splní například tři plátky chleba se sýrem, porce masa nebo ryby a sklenice mléka.

Bílkovina zasytí

Ten, kdo jí potraviny s vyšším obsahem bílkovin, nedodává svému tělu příliš velké množství kalorií. Bílkovina totiž zasytí daleko více. Pokud se někdo léčí s nedostatečností ledvin, měl by příjem bílkovin omezit. Pro zdravé ledviny však bílkovina ve větším množství problém nepředstavuje. Myslet ve stravě ve stáří pouze na bílkoviny, je však jednostranné. Výživa musí představovat správně vyvážený mix zahrnující rovněž vitamíny, minerály a nenasycené tuky, které přispívají také ke kvalitě svalové hmoty. V potravě by neměly také chybět ovoce, zelenina, celozrnné pečivo a správný rostlinný olej.

Potraviny s vysokým podílem bílkovin

Maso je vysoce koncentrovaný zdroj bílkovin. Není vhodné ho konzumovat každý den. Tuk a puriny zatěžují srdce a zhoršují onemocnění zvané dna.

Luštěniny jako třeba čočka zaručují dobrý zdroj bílkoviny také pro vegetariány. Navíc jsou bohaté na vitamín B1 a železo.

Ryby – velmi dobře stravitelný zdroj bílkoviny. Navíc obsahují i jód. Ryby by se měly konzumovat dvakrát až třikrát týdně. Obsahují také vitamín D a nenasycené tuky. Mezi vhodné ryby patří losos, makrela a sledi.

Slepičí vejce – jeden z nejhodnotnějších zdrojů bílkoviny. Překvapivě hlavním zdrojem bílkoviny není bílek, nýbrž žloutek. Není třeba se obávat cholesterolu. Jedno vejce denně k snídani neuškodí.

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..