Proč procházky podporují naše zdraví

Srp 29 2017

Podobně jako běhání, také procházky podporují naše srdce,  klouby a psychiku. Jak nám obyčejná  chůze může pomoci v podpoře našeho zdraví?

Procházet se po parku ve stínu statných líp nebo na prosluněné louce, nakrmit labutě a kačeny na břehu řeky…Zní to jako skvělý plán na nedělní odpoledne? Nejen to, mezi hlavní přínosy takového plánu patří i zdárná podpora našeho zdraví.

WHO doporučuje, že každý člověk by měl provádět během týdne alespoň pětkrát po 30 minutách tělesnou aktivitu. Možná se nám to zdá moc a na kůže nám z toho zvlhne potem. Ovšem člověk se nemusí věnovat přímo běhání nebo tenisu, aby si splnil tento limit. Stačí prostá procházka v přírodě.

Procházky mají pozitivní účinky už při malém úsilí

Odborníci vědí, že již lehké tělesné zatížení postačí k tomu, abychom dosáhli příznivých účinků. Prostá nordic walking trojaprocházka prospívá našemu zdraví.

Při procházce máme neustále svou tělesnou námahu pod kontrolou. A takováto forma pohybu je praktická vlastně pro každého. Dalším pozitivním bodem je to, že nebezpečí zranění je zanedbatelné, kromě toho nás příjemná procházka v zeleni nestojí žádné přemáhání například ve srovnání s během na deset kilometrů. Spotřeba kalorií je rovněž pod kontrolou. Ten, kdo se prochází ve svižném tempu, spotřebuje stejné množství energie jako klidný běžec.

Chůze se nám tedy může zdát jako velmi banální aktivita. Jedná se přitom o velmi komplexní úkol. Musíme zapojit velké množství svalů, jejichž souhra se dá přirovnat k souhře hudebníků ve velkém orchestru, abychom se pohybovali z místa a přitom si udrželi rovnováhu. Při procházce musí dbát člověk na kolemjdoucí chodce nebo běžce, dávat pozor na dopravu a okolí. Procházka tak netrénuje pouze naše tělo, ale tím pádem i naši psychiku.

Přehled toho, co může naše tělo získat při procházce v parku:

Srdce a krevní oběh. Pravidelný, vytrvalý pohyb při procházce podporuje zdraví srdce a cév celkem čtyřmi způsoby: klesá krevní tlak, zlepšují se hodnoty cholesterolu v krvi, posiluje se činnost srdečního svalu. V americké studii měli ženy, které se často vydávaly na procházku, zřetelně menší riziko cévních mozkových příhod. Uvolněná procházka představuje vytrvalostní trénink, který je schopna absolvovat také většina kardiaků, pokud jim k tomu dá své požehnání jejich ošetřující lékař.

Prevence pádů a mobilita. Chůze posiluje svaly a trénuje smysl pro rovnováhu. Je tak ideálním prostředkem pro předcházení pádům a k udržení mobility i ve starším věku. Každá procházka tak vlastně vylepšuje šanci, jak co nejdéle být ve stáří nezávislým a soběstačným.

Trávení. Nedostatek pohybu je častým důvodem pro špatné trávení. Chůze podporuje naproti tomu střevní činnost. A pomáhá také předcházet zácpě.

Klouby. Rovnoměrný pohyb promazává kolenní klouby. Chůze proto přispívá k předcházení artróze a již objevující se potíže dokáže zmírnit. Psychika. Pro odbourávání stresu je sotva něco lepšího než procházka ve volné přírodě.  Přitom vstupují do hry různé biochemické procesy, které působí příznivě na náš imunitní systém, ale rovněž na naši psychiku. V těle se vyplaví při chůzi silněji hormony, které zlepšují náladu. Právě pro městské lidi působí pohled na volnou přírodu zvláště relaxačně.

Jak moc chůze podporuje zdraví, se nedá obecně určit. Roli přitom hraje více faktorů. Mezi ně patří trvání, intenzita, tempo a počet ušlapaných kroků. Platí jedno hrubé pravidlo: Každý den by měl zdravý člověk ujít asi 10 000 kroků.

Užitečné je častěji chodit na procházky spontánně

Pro pravidelné procházky je mnoho důvodů týkajících se našeho zdraví. Čas pro chůzi se dá během vždycky najít. Na lehký nákup místo autem jít pěšky, po večeři obejít ulici, místo sezení za stolem se známými po nedělním obědě se jít povídat při lehké procházce.
Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..