První vesnička pro pacienty s demencí v Německu

Čvc 19 2018

Jedna z prvních specializovaných vesniček pro pacienty s demencí v Evropě byla zbudována u našich západních sousedů, v Německu. Snahou vesničky je vytvořit jejím obyvatelům přirozené prostředí, zkrátka jako kdyby byli ve vlastním domově. Vesnička se nachází městečku Tönebön am See, na okraji města Hameln, asi 40 km na jich od většího města Hannover. Podobá se ubytovacímu zařízení, které má imitovat vlastní domov. Nachází se v přírodní chráněné oblasti. Ve vstupní hale naleznete malý supermarket, kadeřnictví a kavárničku s výhledem do místní tonebon am see mapzahrady. Okolo cestiček, které překřižují nebo lemují zahradu, je lemováno lavičkami, které vybízejí k příjemnému posezení.

Obyvatelé vesničky 

Přesto jak popisuje personál vesničky, pozná i kolemjdoucí neodborník, že lidé zde žijící jsou zmateni ve vztahu k realitě a nemají pojem o prostoru a o čase. Jak radí pečovatelka Hülya, není možné říkat lidem s demencí, že to co tvrdí je špatně, natož nesmysl. Je potřeba hrát s nimi jejich hru. Například když jednaosmdesátiletá Gerda tvrdí, že musí domů, aby zaopatřila svých pět dětí. Ti již žijí samostatně své životy. Je jim všem mezi 40 až 60 lety.

Vesnička musí chápat potřeby pacientů

Pro většinu lidí je představa ztráty paměti ve vysokém věku strašlivá. Tělesné zdraví ještě funguje, když hlava alespoň ještě trochu slouží. Proto je tato vesnička veskrze smutným místem. Většina obyvatel zde nemá ponětí o tom, že ztratili svou vlastní osobnost. Vesnička byla otevřena 18. března 2014 s cílem vyjít vstříc speciálním potřebám pro pacienty s demencí. A to do té míry, aby mohli prožít svůj všední den, tak jako kdyby se na jeho náplni podíleli vlastními aktivitami.

Proto se personál vesničky snaží její nemocné obyvatele maximálně zapojit do běžných denních činností a aktivit, jak to jen jde. Někdo pomáhá při nákupech nebo přípravách oběda. Rádi se baví, loupají jablka. To patří mezi zvlášť oblíbené činnosti.

Investice za 6 miliónů eur

Vesnička má čtyři obytné bloky, kde se vždy každý den samostatně nakupuje a vaří strava. Vesnice vznikla po vzoru podobné větší vesnice v holandském De Hogeweyku, o kterém píšeme na jiném místě na našem portálu penzista.net. Každý obytný blok slouží 52 obyvatelům. Personál je k dispozici 24 hodin. Pro pobyt ve vesničce musí jejich obyvatelé sáhnout hlouběji do kapsy než v jiných domovech. Průměrná částka pro obyvatele na den je 20,65 euro. Nadace Julius Tönebön investovala do výstavby 6 miliónů eur, v přepočtu zhruba 166 milionů korun. Vesnička zabírá zastavěnou plochu celkem 18 tisíc metrů čtverečních, které jsou obehnány plotem. Sama dcera paní Gerdy přiznává, že v předešlém domově maminka velmi často opouštěla domov a jednou dokonce na křižovatce přešla na červenou. Proto je ráda, že je právě zde, kde je pro ni bezpečněji.

Zdvojnásobí se počet postižených demencí v roce 2050?

Například v Německu je o 65 procent lidí nemocných demencí pečováno ve vlastním domově. Roste počet domovů, které v Německu nabízejí stále častěji ambulantní služby pro pacienty s demencí. Ovšem toto zařízení samo o sobě není jako takové lepší než vlastní domov. Rozhodně je zde ale kvalifikovaný a motivovaný personál na rozdíl od výhradně domácí péče. Jak o tom hovoří předseda německé alzheimerovské společnosti pan Hans-Jürgen Freter.

Pravidelná zábava

Kritici vesniček pro pacienty s demencí se obávají mezi jinými také toho, že nemocní zde budou odstrčeni jako v ghettech. Koncept samotné vesničky není ovšem žádný odloučený svět. Konají se zde koncerty a taneční čaje. Zdatní obyvatelé se mohou účastnit místních vandrů Nordic Walking ve skupině.

Při obědě vypadá paní Gerda radostně. Všichni obyvatelé sedí u jednotlivých stolů, jedna žena dokonce zpívá…

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..