Rady, jak zůstat ve stáří co nejdéle zdráv

Říj 04 2014

Asi každý by rád prožil svůj seniorský věk co nejdéle zdráv a v nejdelší kondici. Není možné to jednoduše zaručit. Stejně jako neexistuje žádný recept na dlouhověkost. Máme tu ovšem několik tipů, jak si udržet zdraví i ve vyšším věku.

Sportovní aktivity nás udržují duševně a fyzicky fit

„Ostrov stoletých“ – tak je nazývám ostrov Okinawa na jihu Japonska. Většina lidí se zde dožije magického věku sta let. Jak dokáží zdejší domorodí lidé dosáhnout tak vysokého věku, přesně nevíme. Správná odpověď bude asi spočívat ve zdravé stravě a v genech. Není úplně objasněné, zda se lidé na Okinawě skutečně dožívají tak nadprůměrné délky života nebo je „Ostrov stoletých“ jen mýtus. Dožít se vysokého věku v dobré duševní i fyzické kondici si přeje většina lidí. Nedá se přesně říci, kdo má jakou šanci. Některé faktory mají větší nebo menší vliv, za něco vděčíme své genetické výbavě. Svou roli hraje zcela jistě i vlastní životní styl. Ke zdravému stárnutí potřebuje člověk také trochu štěstí.  Lidé z ostrova Okinawa to řeší tak trochu s budhistickou lhostejností.

1. Nepřestávejte se věnovat sportu nebo s ním začněte

Sport a pohyb můžeme označit jako ryzí pramen mladosti. Výzkum na univerzitě v Kodani ukázal, že muži, kteří se věnovali pravidelně joggingu nebo běhu se dožili v průměru o 6,2 let více. Ženy se stejným zaměřením v dosaženém věku dosáhli navíc dodatečných 5,6 let. Pravidelný pohyb a sportovní aktivity posilují srdce a krevní oběh. Do určité míry představuje i ochranu před rakovinou nebo Alzheimerovou demencí.

2. Věnujte pozornost svým zubům

Nemocné zuby mohou mít špatný vliv na naše celé tělo. Kardiologové potvrzují, že pravidelné odstraňování zubního plaku může snižovat riziko výskytu srdečního kolapsu nebo mozkové mrtvice. Parodontitida platí jako nezávislý rizikový faktor pro onemocnění kardiovaskulárního systému. Čistit si denně zuby je proto velmi důležité nejen pro zuby samotné, nýbrž pro vlastní vitalitu.

3. Potkávejte dobré přátele

Člověk je od přírody společenská bytost. Střetávání dobrých přátel není dobré jen pro dobrý zdravotní stav, ale také pro vlastní aktivitu mozkových buněk a tím i pro ochranu před rizikem možné demence. Pozitivně na naše zdraví nepůsobí pouze okruh fajn přátel. Samotný partnerský vztah ukazuje, že dlouho sezdané páry žijí déle.

4. Skončete s kouřením

Kouření škodí především plicím stejně jako srdci a oběhu krve. V průměru zkracuje kouření délku života o deset let. Podle údajů německého centra pro výzkum rakoviny se jen 26 procent kuřáků dožije věku 80 let. U nekuřáků je to 59 procent. I ti, kteří se cigaretového dýmu vzdají ve vyšším věku, mohou stav svých plic ještě zřetelně vylepšit. Stejně tak to platí i o pití alkoholu. Zajímejte se také o to, na jaké zdravotní preventivní prohlídky byste měli v souvislosti s vaším věkem zajít. Čím dříve je nemoc odhalena, tím snadněji se dá ve většině případů správně léčit.

5. Jezte ryby, ovoce a zeleninu

Doporučení je si místo tučného masa radši na talíř nechat častěji naložit libové rybí filé. Především tučné mořské ryby jako losos, tuňák nebo makrely obsahují omega 3 nenasycené mastné kyseliny, které snižují riziko vysokého krevního tlaku a nemocí srdce a cév. Neznamená to ovšem, že bychom měli jíst pouze lososy a ostatní tučné mořské ryby. Pro jídelníček je důležitá pestrost a rozmanitost. Především ovoce a zelenina, které obsahují důležité vitamíny, balastní látky a vlákninu působící pozitivně na naše zdraví. A nezapomeňte pít, a to 1,5 až 2 litry denně.

6. Učte se něco nového

Pokud se učíte na nějaký hudební nástroj, snažíte se zvládnout nějakou cizí řeč nebo začínáte třeba s keramikou, je každá nová výzva je dobrá pro váš mozek a zvyšuje šance dožít se vysokého věku v dobré kondici. Pokaždé, když se učíme něco nového, vytváří se v našem mozku nová nervová spojení, což působí proti úbytku kognitivních funkcí ve stáří.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..