Řečové poruchy po cévní mozkové příhodě

Čvc 08 2017

Mozkové infarkty jsou častou příčinou poruch řeči. Čím dříve pacienti začnou s léčbou těchto poruch, tím vyšší jsou šance na úspěch. Afázie je odborný termín pro řečovou poruchu způsobená porušením řečových center v mozku. Pacienti nedokáží správně vyslovit jednotlivá slova, nebo je vyslovují jen jakoby telegrafní slova. Dalším příkladem poruchy může být to, že takto postižení lidé si často slova pletou. Říkají jablka, když mají na mysli hrušky. Nebo jim čeština zní jako cizí jazyk. Také čtení a psaní už dál nefunguje. Tyto poruchy přitom nemají nic společného se stavem jejich inteligence.

Mozková mrtvice často spouští poruchy řeči

Pokud mluví pacienti náhle lámanou řečí, je na vině mnohdy mozkový nádor, zranění hlavy nebo cerebrocentrum brnozánětlivé onemocnění mozku. Většina, a jedná se asi o 80 procent pacientů, má jako příčinu poruch řeči diagnostikovanou mozkovou mrtvici, která se označuje jako CMP neboli cévní mozková příhoda. K výpadkům řeči dochází, když jsou řečová centra mozku zasažena atakou. V průběhu jednoho roku se asi u poloviny pacientů navrací řeč do původního stavu nebo zůstává sotva znatelné postižení.  Dalším postiženým pacientům dělá po celou dobu života potíže výběr správného slova a stavba vět. Zda a jak se handicap zlepší, záleží na tom, jak silně jsou poškozeny mozkové oblasti a jaký typ řečové poruchy se rozvíjí.

Poruchy řeči u pacientů v péči ošetřovatele nebo rodinného příslušníka

Je důležité zůstat v komunikaci s postiženými trpělivým. Prokažte druhému respekt. Jeho řečový handicap nemá nic společného s nedostatkem inteligence. Hovořte přitom pomalu a v krátkých větách. Nehovořte ovšem se svým pacientem jako s dítětem, nýbrž jako k dospělému. Řekněte mu, když něčemu nerozumíte.

Nechejte pacienta vymluvit, nesnažte se neustále opravovat to, co říká. Pro rodinné příslušníky je důležité, aby se informovali o nemoci a nechali si od ošetřovatelů objasnit, jak mohou pomoci. Existují také svépomocné skupiny, kdy se scházejí lidé, kteří pečují o pacienty nebo rodinné příslušníky po mrtvici. Tam získávají rady a zkušenosti ostatních ošetřovatelů.

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..