Riskují diváci fotbalu více srdeční infarkt?

Čvn 16 2021

Nic přece nemůže být snadnější než trefit velkou fotbalovou bránu z jedenácti metrů, tedy nezahodit pokutový kop. Přece i v tréninku, ne pouze při velkém rozhodujícím zápase, mohou selhat nervy. A co teprve, když se rozhoduje o postupu do finále. Televizní diváci při sledování fotbalu na tom nejsou o mnoho lépe. Je ovšem nervozita a stres u diváků takový, že  může být člověk postižen smrtelným srdečním infarktem?

Lékaři z univerzitní kliniky v Halle-Wittenbergu prověřili počet smrtelných případů v Německu  letech 1995 až 2009. Přitom zjistili, že ve dnech, kdy hrál svůj zápas německý národní tým na světovém nebo evropském fotbalovém mistrovstvím nedošlo ke vzestupu smrtelných případů ze srdečního selhání.

 

Při světovém šampionátu v roce 2006 častěji volána záchranka kvůli srdečním potížím

Jiní lékaři z univerzity Ludwiga Maximiliana v Mnichově sledovali počet náhlých srdečních příhod při mistrovství světa ve fotbale v roce 2006. Jejich analýza ukázala, že během zápasů německého národního týmu muselo být dvojnásobně více lidí ošetřeno kvůli srdeční slabosti ve srovnání s běžnými dny bez fotbalu.

Zdravé srdce by se nemělo obávat při penaltovém dramatu žádných větších problémů. Německá nadace pro srdce ovšem varuje, že napínavé fotbalové mače mohou být pro diváky s nemocným srdcem nebezpečné. Při vzrušení stoupá krevní tlak a vyplavují se stresové hormony. Může dojít k natržení již tak poškozených cév. Vytváří-li se následně krevní sraženina, která ucpe cévu nemocného srdce, může dojít k srdečnímu infarktu.

Mysleme na to, že se jedná pouze o hru

Německá nadace pro srdce doporučuje proto pacientům se slabým srdcem radši nejíst před sledováním zápasu žádná těžká jídla. Kromě toho by se měli postižení během zápasu vyvarovat kuřáckým hospodám a alkohol konzumovat s mírou. Pokud přijdou problémy, není radno čekat na konec zápasu, ale ihned vyhledat lékařskou pomoc. A nezapomeňte při tom veškerém napětí a stresu: Je to nakonec jenom hra.

Článek byl převzat z odborného časopisu British Medical Journal.

info@penzista.net

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..