Sauna prospívá v každém věku

Úno 07 2018
sauna

Kdo chce začít se saunováním v pozdějším věku, měl by se poradit s lékařem

Zima se nám vkrádá pod kabát, ostrý studený vítr nás často šlehá do obličeje. Není divu, že v takovém počasí má ráda spousta lidí příjemné posezení v sauně. Také senioři chtějí v chladném období roku udělat něco dobrého pro své tělo i duch. Sauna má bezesporu své zdravotní benefity v každém věku. Na co bychom si měli dát pozor. Známe suchou saunu a tzv. finskou saunu, která se vyznačuje extrémním horkem, až kolem téměř sta stupňů a velice nízkou vlhkostí. Právě v době zvýšeného nachlazení mohou senioři profitovat ze suchého tepla. Střídání tepla a chladu může posílit naši obranyschopnost.

Kdo chce začít se saunováním v pokročilejším věku, měl by se poradit se svým lékařem.  Starší lidé, kteří se cítí dobře a zdrávi, mohou trpět například zvýšeným krevním tlakem. To člověk nemusí nijak zvlášť pociťovat. Intenzívní pocení v horních etážích sauny a následná ledová koupel zatěžují na maximum krevní oběh a mohou být proto pro lidi s nemocemi srdce a krevního oběhu vážným zdravotním rizikem. Krevní puls stoupá o více než 30 procent, aby srdce zdvojnásobilo množství krve, které pumpuje do krevního oběhu.

Pozor při některých chronických onemocněních

Vedle nemocí srdce a krevního oběhu mohou být problémem výrazné křečové žíly. Při horku se cévy podstatně rozšiřují a tak se zvyšuje riziko trombózy. Sauna není vhodná pro pacienty se špatně kontrolovaným krevním tlakem, abnormálním srdečním rytmem, nestabilní anginou pectoris a pokročilým selháváním srdce nebo srdeční chlopně.

Senioři by se měli vzdát saunování, stejně jako mladí lidé, když onemocní zánětem průdušek nebo pneumonií. Rýma překážkou není. Alkohol je pro saunu rozhodně tabu. Také s plným žaludkem byste neměli vstupovat do sauny, protože ten sám představuje zátěž pro krevní oběh.

Sauna je dobrá na klouby. Degenerativní onemocnění kloubů jsou charakteristická často opotřebením kloubů. Lepší než ochlazování kloubů v ledové lázni jsou Kneippova vodoléčebná procedura.

Návštěvu sauny ukončete zavčas

Během saunování by měli hlavně starší lidé dávat pozor na to, aby dostatečně pili, neboť se zvyšujícím se věkem se vytrácí pocit žízně. Při horkých letních dnech je rovněž důležité přijímat dostatek tekutin. Navíc mají starší lidé často suchou kůži, kterou je pak dobré mazat zvlhčující mastí. Typická procedura v sauně by měla zahrnovat posezení ne delší než 15 minut a pak střídat studenou a teplou sprchu ne více než třikrát.

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..