Schopnost rozpoznat změny počasí souvisí s věkem a nemocemi

Čvc 17 2019

Studie objevily, že některé zdravotní potíže se vyskytují častěji při různém počasí. Znamená to, že počasí ovlivňuje náš zdravotní stav a to, jak se cítíme. Mnohdy se tento účinek dále projevuje jako intenzívnější pocení nebo přímo mrznutí. Na počasí citliví lidé jsou přesvědčeni o tom, že je v chladu daleko více bolí kolena. Při rychlé změně počasí zase začíná více bolet hlava. Je to skutečnost nebo pouhá domněnka?

V chladu se stahují krevní cévy a to má vliv na činnost srdce

vlivy pocasi

Naše tělo můžeme trénovat do té míry, že nám vnější vlivy přestanou dělat potíže nebo vadí podstatně méně

Vlhké a chladné počasí spouští dechové potíže. Při silném záření slunce nebo při nízkém tlaku vzduchu se zhoršuje migréna. Nízké teploty prohlubují problémy se srdcem. Vinou na tom mají cévy, které se v chladu stahují a zmenšují svůj průsvit. Zúžené cévy zásobující srdeční svalovinu se stávají rizikovým faktorem pro infarkt myokardu. Při mrazech jsou proto především ohroženi lidé, kteří mají cévy zúžené vlivem aterosklerózy. U jiných obtíží mechanismus vzniku není přesně objasněn.

 

Meteorologové vysvětlují, že samotné počasí příčinou zdravotních potíží není. Počasí může pouze už postižení zhoršit nebo v některých případech být spouštěčem. Bolesti kolene se zhoršují kvůli počasí pouze u kolene již nemocného, nikoliv zdravého.

Reklama
Při citlivosti na počasí se už existující potíže ještě zesílí

Zdravé tělo je změny počasí adekvátně reagovat a adaptovat se. Tento proces ovšem při změněných klimatických podmínkách nenastává u orgánů nemocných. Proto se začnou projevovat lehké bolesti hlavy u určitého druhu jižního větru, který se nazývá fén. Při přecitlivělosti na počasí existují už tedy zdravotní predispozice, které počasí může spustit nebo zesílit.

Citlivost na počasí můžeme sami ovlivnit

Zdali na nás počasí působí nepříjemně, méně nebo více, je pro každého z nás velmi individuální. Každý jedinec reaguje na určité teploty nebo zlomy počasí jinak. Naše tělo můžeme trénovat do té míry, že nám vnější vlivy přestanou dělat potíže nebo vadí podstatně méně. Pokud je náš imunitní systém dostatečně silný a trénovaný, vyhneme se potížím.

Vliv počasí na náš organismus můžeme zmírnit

Pomáhá nám k tomu pravidelný pobyt venku, vyvážená strava, dostatek pohybu, pravidelné návštěvy sauny, dostatek spánku a vyhýbání se stresu.

 

 

Autor: -jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..