Sedm tipů pro unavené a namáhané nohy

Čvn 29 2018

Jsou unavené, oteklé a těžké. Ano, naše nohy. Přes den je dokážeme pěkně zatěžovat. My víme, jak jim ulevit. Zde jsou naše tipy.

Běhejte bosí

Vysoké podpatky znamenají pro nohy a celé dolní končetiny tuhou dřinu. Nejen pro ně, také pro cévy, v kterých nám koluje krev. Lékaři, kteří se specializují na nemoci cév, flebologové, zdůrazňují, že klenba nohy při chůzi na vysokých podpatcích trpí, kontaktní dotyková plocha při chůzi na zemi je úzká. Žíly se nevyprazdňují. Krev prosakuje ve směru gravitace dolů. Cévní chirurgové proto radí. Vyzouvejte si častěji boty a běhejte bosí. Krev potom stagnuje daleko méně, zpětný tok krve je minimální.
Sprcha střídající teplou a studenou vodu

Zdravé srdce a krevní oběh dokáže ještě více podpořit práci žil. Sprcha, při níž se sprchujete střídavě studenou a namahane zily ulevateplou vodou směrem od nohou ke stehnům, posiluje mdlé žilní stěny. Ty se pak střídavě rozšiřují a stahují. To je ten správný efekt. Tento způsob sprchování má ovšem i preventivní účinek. Žíly jsou pak méně náchylné k onemocnění.

S rostlinnými extrakty dobře těsní

Chladivé gely s účinnými bylinami jako je koňský kaštan nebo vinná réva mohou ulevit pocitu těžkých nohou. Účinek se dostavuje v kombinaci s masáží. Kdo trpí na žilní nedostatečnost a má slabé žíly, může oba účinné extrakty užívat ve formě tablet. Extrakty fungují tak, že utěsní póry ve stěnách žil nebo drobných kapilár, z kterých při stagnaci krve dochází k prosakování tekutiny mimo cévy, a tím vytváření nepříjemných otoků. Užívání by mělo být dostatečně dlouhé, protože účinek se dostavuje většinou až po více týdnech.

Namáčejte nohy do studené vody

Touláte se po městě v třicetistupňových vedrech celý den nebo musíte někde dlouho stát. Až se této povinnosti zbavíte, naložte si své unavené nohy nejlépe do vlažné až studené vody. Pokud přidáte do lázně ještě rozmarýnový olej, pomůže lépe vaši nohy prokrvit. Namáhané nohy se znovu proberou.

Žíly v nohách potřebujeme vyprazdňovat

Aby se krev dostala znovu zpátky k srdci proti gravitaci, pomáhá ji v tom prostý mechanismus pumpy. Tu zabezpečují stahy lýtkových a stehenních svalů. Při stazích doslova tlačí na cévy. Dlouhodobě pomůžeme našim žilám tím, že při nadváze začneme nadbytečná kila shazovat. Je skoro jedno jakým způsobem. Pomohou procházky, jízda na kole, stoupání do schodů, běh.  Všechny druhy pohybu uvádějí do chodu tuto svalovou pumpu. Při plavání nebo běhání ve vodě je navíc velmi příjemný chladivý a masážní efekt vody.

Dejte si nohy čas od času nahoru

Když to jde, dejte si nohy nahoru. Kdekoliv a kdykoliv je to možné. Platí zde pravidlo žil. Pro ně je lepší, když ležíme nebo běžíme, než když sedíme nebo stojíme. Toto pravidlo ulehčuje našim žilám jejich náročnou práci, kterou je zabezpečit návrat dostatečného množství odkysličené krve směrem k srdci. Žilám tak pomáháme navzdory fyzikálním zákonům rychleji a bez problémů znovu nasměřovat dostatek krve k srdci. Výsledek na sebe nenechá dlouho čekat. Kotníky je bez otoků, nohy se znovu vlezou do bot. Lehce zdvižené nohy v posteli posílí tuto funkci i v noci.

Elastické punčochy vytvářejí tlak

Také elastické punčochy vyvíjejí z vnějšku tlak na žíly. Při lehčích potížích, hlavně při cestování v autobuse nebo v letadle, je vhodné si je obléci. Jsou volně prodejné, nepotřebujete na ně recept. Pokud ovšem trpíte na křečové žíly, použijte kompresní obinadla. Předejdete tak horšímu postižení žil. Pokud vaše problémy ani tak nepovolí, pravděpodobně budete potřebovat vyhledat lékaře.

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 1
Autor:
Díky za tipy, nicméně z vlastní zkušenosti musím dodat, že jediné co mi opravdu pomohlo, byly zdravotní boty: https://obchod.sanicare.cz/zdravotni-obuv-varomed/. Nosím je prakticky pořád...

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..