Senioři a jízda na kole

Kvě 20 2017

Kdo v seniorském věku nasedne na kolo a šlape do pedálů, prospívá svému zdraví a zůstává delší dobu fit. Při jízdě na kole hlavně potřebujeme jistotu a bezpečí. Zde jsou některé typy, jak toho dosáhnout.

Několik aktivit v jednom

Mezi seniory je obecně jízda na kole oblíbená. Každý třetí obyvatel ve věkové kategorii 50-59 let jezdí na kole pravidelně. Ve věkové skupině 60-75 let dokonce sedne na sedadlo kola každý pátý. Jízda na kole podporuje fyzickou zdatnost. Cyklista by měl přitom navíc zvládat několik aktivit najednou. Musí být schopen nastoupit na pedály, ovládat řídítka, odbočit, dávat pozor na dopravu. Je to vlastně ucelený soubor tělesných aktivit. Síla, vytrvalost, pohyblivost a také koordinace pohybů. Cyklistika je jeden z nejlepších rekreačních sportů, který dokážeme i ve vyšším věku provádět zcela samostatně. S těmito vlastnostmi se shodují i gerontologové.

Různé nedostatky je možné vyrovnat

Kdo jezdí ve stáří na kole pravidelně, zůstává také delší dobu soběstačný. Zajímavé je, že schopnost řídit kolo, může seniori a jizda na kolebýt u seniorů podstatně pravděpodobnější, než samotná chůze. Ovšem starší lidé se cítí v dopravě na ulici očividně daleko méně jistí. S věkem klesá pohyblivost, síla nebo schopnost a rychlost reakce, zhoršuje se i vidění a slyšení. Pokud se starší lidé zapletou do dopravní nehody, probíhají většinou dramatičtěji. Důvod je ten, že při jízdě na kole používají špatný odhad v konkrétních situacích.

Prevence proti pádům

V sousedním Německu byl vytvořen cvičební program pro seniory, kteří se rozhodli pravidelně sednout na kolo a šlápnout do pedálů Jeho součástí je i zvládání různých dopravních situací. Lidé se zde učí, jak být jistější při jízdě do zatáčky, jak účinně brzdit a udržovat rovnováhu na kole. Cvičí se ve sportovní hale. Ale kdo chce, může trénovat sám doma nebo si pozvat na trénink partnera nebo partnerku.

Pro bezpečnou jízdu na kole

Sedlo si posuňte dostatečně nízko, aby se vám snadno z kola sesedalo.

Řídítka si nastavte blíže k trupu. Při vzpřímeném sezení je člověk lépe soustředěný na jízdu..

Zapněte si akumulátorová světla. Trvalý proud vytváří jasné světlo i při pomalejší jízdě.

Zkontrolujte ráfky a pláště. Díry a vybledlá místa na plášti značí opotřebení.

Chraňte si hlavu. Aby vůbec cyklistická helma splnila svůj účel, musí hlavně dobře sedět na hlavě.

Pokud máte nové kolo, nastavte ho na nízký nástup. Brzděte spíše jemněji a v krátkých dávkách než prudce a silně.

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..