Šetrnější léčba rakoviny prsu

Bře 16 2019

Léčba rakoviny prsu se stává šetrnější, kratší a šitá na míru pacientkám. Chirurgický zákrok, chemoterapie, ozařování. Dlouhou dobu se jednalo o klasickou triádu v léčbě rakoviny prsu. Díky přesnějším vyšetřením a možnostem léčby, se už dnes ví, že to nemusí být jednoznačný program léčby. Pro mnohé pacientky je dnes léčba rakoviny prsu šetrnější a kratší, s nižším výskytem vedlejších účinků při stejné šanci na vyléčení.

Rakovina prsu je častěji diagnostikována než v minulosti, počet úmrtí však trvale klesá

Některé ženy nemusí nutně podstoupit chemoterapii, u některých může být terapie doplněna o antihormonální léčbu a někde je farmakologická léčba více cílenější léčba. Účinná farmaka utlumí růst nádoru. Dalším pacientkám se po chemoterapii odstraňuje operativně menší část prsu.

Důvěra v novou léčbu

V posledních 30 letech ztratila léčba rakoviny prsu na radikálnosti, jak hovoří profesor Heil, který je vedoucím lékařem na univerzitní klinice v Heidelbergu a koordinuje tamější centrum rakoviny prsu. Ačkoli je terapie stále značně psychicky a fyzicky vyčerpávající, je v dnešní době stále cílenější a individuálně zaměřená. To potvrzuje také profesorka Harbecková z onkologické kliniky na univerzitě v Mnichově. Studie dokazují, že šetrnější terapie tlumí vedlejší účinky a zvyšuje kvalitu života i bez toho, že by negativně ovlivňovala očekávanou délku života u nemocných žen.

Počet úmrtí klesá

Diagnosa rakoviny prsu dnes již nepředstavuje smrtelné nebezpečí. A to ani tehdy,  pokud se několik let po úspěšné terapii znovu objeví. Téměř 90 procent pacientek je podle německé onkologické společnosti pět let po léčbě stále žije. Deset let po ukončení léčby je to stále ještě 80 procent, které jsou považovány za vyléčené. Počet úmrtí kontinuálně klesá, ačkoliv přibývá žen, které jsou rakovinou prsu postiženy.

Reklama
Příčina rostoucího počtu postižených žen tkví v tom, že se rakovina prsu dnes častěji diagnostikuje. U žen se roste očekávaná délka. Dalším vysvětlením je přesnější a úzce zaměřené preventivní vyšetření. Tak se dosáhne vyššího záchytu tzv. prekanceróz, z kterých se může rakovina prsu vyvinout, právě v důsledku systematicky prováděných skríningových programů. Objeví-li se na ultrazvuku zbytnění tkáně, ukáže následně histologie, zda se jedná o neškodnou cystu, předstupeň nebo samotnou rakovinu prsu a také, jaký je jeho charakter. Roste rychle nebo pomalu, je hormonálně závislý nebo ne? Je jeho růst ovlivněn různými růstovými faktory?

Operativní řešení stále časté, ale už v menším rozsahu

Podle povahy nádoru, věku a zdravotního stavu pacientky je plánován postup léčby. V optimálním případě se tak děje ve specializovaném centru nebo klinice. Potom nemusí operace probíhat bezpodmínečně ne v klasické triádě. “To však stále přináší nejistotu,” poznamenává Harbeck. Níže si přečtěte, co ženy mají vědět.

Rakovina je vyléčena v případě, že z těla vymizí všechny nádorové buňky. U nádorů prsu, které se ještě nerozšířily a nevytvořily metastázy, je to relativně snadné. Samotný nádor se odstraní chirurgicky. Co se ovšem změnilo je, kdy a jak je zákrok naplánován. Dnes jsou méně radikální. Pacientky, které musí bezpodmínečně podstoupit chemoterapii, jí podstoupí před operací. Operace proběhne později. Lékaři tak mohou sledovat, jak nádor na chemoterapii reaguje. Případně dávkování upraví. Optimálně se dávka redukuje. Chirurgové následně operují v menší oblasti, řezná rána je menší. Rána se hojí rychleji a vypadá estetičtěji. Někdy se stává, že po chemoterapii vymizí všechny nádorové buňky. U takových pacientek se rozhoduje, zda je nutné, aby podstoupili v budoucnu operaci a ozařování (radioterapii).

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.