Sex po menopauze

Dub 01 2019

Hormonální změny související s klimaktériem mohou u žen vyvolat změnu zájmu o sex. Pro zlepšení zájmu pomáhají různé prostředky, ale také slovo s partnerem. Jedna německá studie před pár lety ukázala, že lidé ve věku 56-65 let jsou sexuálně aktivnější než skupina ve věku 18-25 let. Důvodem by mohlo být, že starší lidé žijí častěji než mladší ročníky v pevném partnerství.

Sex zůstává důležitým tématem i v menopauze

Statistika ukazuje, že tělesná láska je pro člověka důležitá i v pokročilejším věku. Ve věkové kategorii nad 75 let to potvrzuje 58 procent mužů a 61 procent žen podle již zmíněné německé studie. Přitom platí, že lidé, kteří se v mládí zajímali o sex a byli sexuálně aktivní, zůstávají takovými i ve stáří. Přibývající roky na jejich postoji k sexu nic nezmění.

sport v zime

Sex zůstává důležitým tématem v partnerství i v pokročilém věku

Sex zůstává důležitým tématem také v partnerských vztazích, které přetrvávají i v pokročilém věku. Předpokladem bývá, že partneři si na toto téma vyměňují své názory a pravidelně o něm hovoří. Předmět takové konverzace je si říct, co druhému dělá dobře, ale zase naopak, co mu dělá potíže nebo co nemá rád. Jen tak se může sexualita dlouhodobě dále rozvíjet. Mnoho párů však neví, že sex může být u žen po menopauze zdrojem bolesti.

Menopauza je výzvou

Období přechodu neboli klimaktérium, prožívají ženy velmi rozdílně. Návaly horka, poruchy spánku, přibývání na váze, změny nálad a ztráta chuti k sexu, kdy ženské tělo omezuje tvorbu estrogenu. Některé ženy pouze zaznamenají změny v krvácení, některé trápí všechny výše popsané potíže. Ženy, které trpí na intenzívní potíže spojené s klimaktériem, mohou najít řešení v mnoha případech v hormonální léčbě. Jako alternativa k hormonální léčbě mohou posloužit eventuálně rostlinné přípravky nebo mohou být nasazena psychofarmaka.

Reklama
Pomoc při suchosti pochvy

S poklesem produkce estrogenů se u mnoha žen objevuje suchost genitálií. Nedostatek estrogenů způsobuje to, že sliznice pochvy není dostatečně zvlhčována. Kromě toho se také její stěna stává tenčí a spolu s tím i citlivější. Také poševní prostředí se mění v důsledku hormonálních změn. Sex u mnoha žen bývá bolestivý, roste riziko infekcí močových cest, snižuje se sexuální touha. Suchost pochvy má svá řešení. Je to dlouhodobá terapie lokálně působícími estrogeny. Ženy jsou schopny dostat tyto potíže pod vlastní kontrolu díky aplikaci různých krémů, tablet, globulí nebo kroužků, které obsahují estrogeny a zavádí se do pochvy, kde zůstávají několik měsíců.

Suchost pochvy by se neměla tajit

Když začne v ložnici ochabovat chuť na sex, může to mít rozlišné příčiny. Mnohé ženy se cítí v klimaktériu nepřitažlivé. Trpí nadváhou a začnou se u nich rozvíjet zábrany vůči svému partnerovi. Může to být i kvůli tomu, že ženy po klimaktériu vyžadují od svého partnera jiný způsob sexuální stimulace. Pokud je příčinou nezájmu o sex impotence, není to téma jen pro muže, nýbrž zatěžuje v mnoha případech také ženy. Neboť impotence spouští často sestupnou spirálu. Muži, kteří mají strach z neúspěchu v posteli, cítil žádnou touhu a nic víc vzrušení a pak je jejich selhání reálné.

Povídání je velmi významným pomocníkem

Právě, když jde o sex, komunikace ve vztahu neuvěřitelně pomáhá. Povídání o sexu je přesto pro mnoho partnerů velmi těžké. Člověk by ho měl proto cvičit. Nejlépe už v době, kdy se ještě nevyskytly žádné velké problémy. Když chce člověk ve stáří prožít skvělý sexuální zážitek, mluvení o sexu pomáhá.

 

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/penzista.net/wp-includes/comment.php on line 981
Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..