Sex při nemocech srdce

Lis 03 2018

Po prodělaném infarktu myokardu nebo při zvýšeném krevním tlaku nemusí pacienti rezignovat na sexuální život. Existují ovšem konkrétní doporučení, která berou na vědomí zdravotní stav pacienta a také jeho psychické rozpoložení.

Ve skutečnosti vznikají vážné problémy se srdcem během milování zřídka. Podle jedné výzkumné studie prováděné v německém Ulmu, ve spolkové zemi Baden Württemberg, bylo sexuálně aktivních před infarktem myokardu méně než jedno procento testovaných.

Při sexu se zvyšuje hodnota systolického tlaku 170 T (mmHg) a puls na hodnoty okolo 130 úderů za minutu u zdravých osob. A tyto hodnoty bývají zřídkakdy překročeny. Sexuální akt představuje pro srdce zátěž. Ovšem tato zátěž není zpravidla větší než při jiných tělesných námahách jako je běh pro zdraví.
Jakou zátěž představuje sexuální aktivita pro samotného pacienta?

Kardiaci (lidé léčení se srdcem) se nemusí bezpodmínečně vzdát aktu milování a s tím spojené lásky. Jejich stav by měl být stabilizován a myokard (srdeční svalovina) není příliš silně poškozena. O svých zájmech a plánech by ovšem také měli předem hovořit se svým lékařem. Kdo při mírné zátěži trpí na ataky anginy pectoris, má těžké poruchy srdečního rytmu a tlak krve nad 200 T (mmHg), měl by se poradit se svým lékařem.

Jakýsi návod, jakou zátěž člověk zvládne, představuje jeho výkonnost během všedního dne. Pokud sám pacient snese nějakou zátěž bez potíží, může přemýšlet i na milostný akt. Pokud je však jeho zdravotní stav nejasný, měl by jeho případnou výkonnost přezkoušet sám lékař.

Po operaci a prodělaném infarktu

Také po infarktu nebo zákroku na operačním sále není sex tabu. Stav nemocných by se však postupně zlepšovat. Pokud ukazují zátěžové testy, že pacient znovu zvládne fyzickou námahu, pohlavnímu styku pak nic nestojí v cestě. Pacienti by se o tom měli poradit s lékařem ve fázi pohybové rehabilitace nebo při propuštění z nemocnice domů.

A co léky na zlepšení potence?

Léky, které zvyšují potenci, nejsou pro pacienty kardiaky v zásadě tabu. O jejich užívání by se ovšem měli poradit vždy s lékařem. Léky na potenci jako je sildenafil, snižují krevní tlak. Pokud člověk vezme zároveň lék s nitroglycerinem, který krevní tlak rovněž snižuje, může dojít ke kritickému snížení krevního tlaku.

Mnohé léky na srdce a cévy, antihypertenziva nebo antiarytmika, mohou mít za následek problémy s potencí nebo navodí snížení libida. To ovšem nikdy nesmí být důvod k vlastnímu vysazení léku. Pacienti by nežádoucí účinky měli prohovořit se svým lékařem. Je možné předepsat jinou alternativu léku. Ostatně riziko, že při sexu dostanete infarkt, je při nevěře podle American Heart Association výrazně větší než při milování v manželství. Údajně jsou za to zodpovědný stres a nervozita.

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..