Sport a cukrovka

Říj 31 2017

Sportování a pohyb prospívají zdraví. O tom asi pochybuje málokdo. Pro pacienty léčící se na cukrovku však platí určitá opatrnost a omezení. Jak vlastně sport a pohyb působí na hladiny cukru v krvi?

Nedostatek pohybu je jednou z hlavních příčin cukrovky 2. typu

Tedy typu cukrovky, kdy tělo diabetiků 2. typu produkuje nadbytek inzulinu, avšak jejich tělo je na inzulin více či méně odolné a mají tedy relativní nedostatek inzulínu. Pro diabetiky s tímto typem diabetu je důležité, aby se dostatečně hýbali. Tělesná aktivita snižuje akutně hodnotu hladiny cukru, zlepšuje ovšem také citlivost buněk na inzulín. Tento efekt asi po 48 hodinách znovu pomine. Proto je důležitý pravidelný pohyb, aby hodnota HbA1c v krvi dlouhodobě klesala. HbA1c je glykovaný hemoglobin, která odráží akutní koncentraci cukru (glukózy) v krvi a a využívá se k posouzení úspěšnosti léčby cukrovky v období 4–8 týdnů před vyšetřením u lékaře. Za těchto okolností potom potřebují pacienti méně léků a léčba inzulínem se dá dočasně nastavit.
Mnohonásobný význam pohybových aktivit u diabetiků

Sport také pomáhá při snížení hmotnosti, což následně může dodatečně zlepšit také diabetes 2. typu. cvicici seniorV těle se spálí další kalorie u tělesně aktivních lidí. Při sportu se také posilují a formují svaly, které zvýší základní spotřebu cukru. Vesměs může pravidelný pohyb u diabetu 2. typu přispět k tomu, že typickým komplikacím cukrovky jako jsou vápenaté usazeniny ve stěnách cév nebo srdeční infarkt, se diabetici mohou vyhnout.

Pohyb při diabetu 1. typu


Je to takový typ diabetu, u kterého tělu nevytváří vůbec žádný inzulín. Musí ho tedy dlouhodobě přijímat. Při diabetu 1. typu je pohyb hlavní podstatnou součástí léčby. Těmto pacientů činí sport dobře stejně tak jako všem ostatním. Cítí se více fit a mohou při aktivním pohybu odbourávat stres. Přitom se předchází nemocem krevního oběhu. Ty představují pro diabetika 1. typu zvýšené riziko.

Věnovat zvýšenou pozornost hodnotám cukru v krvi

Pacienti s diabetem 1. typu by měli při sportu věnovat zvýšenou pozornost na hodnoty cukru v krvi. Ty mohou při náročném tréninku klesat výrazněji (viz text dál). Před sportovní aktivitou by se proto měla eventuálně upravit léčba. V zásadě platí, že lidé s diabetem 1. typu mohou vykonávat každý druh sportu, který by rádi, a také se účastnit různých sportovních turnajů a soutěží. Ovšem za předpokladu, že jsou dobře připraveni a vědí, jak musí při sportu nastavit svou látkovou výměnu.

Nejprve kontrola u lékaře

Ten, kdo se chystá na sport po delší době a léčí se na diabetes, měl by si nejprve sjednat termín u lékaře nebo navštívit sportovního lékaře. Při diabetu se už brzy často objevují usazeniny na stěnách cév. Hovoříme o diabetických angiopatiích. Při aktivním sportovním zatížení mohou být životu nebezpečné a mít za následek srdeční infarkt. Ale vzdát se proto sportu, by byla nesprávná cesta. Správným nastavení přitom pohyb pomáhá a dlouhodobě klesá riziko poškození cév. Při poškození sítnice, které se při cukrovce často objevuje, nemusí být také příliš doporučena velká tělesná zátěž.

Při lékařské kontrole před sportem se řeší dosavadní průběh nemoci, lékař se dotazuje cíleně na stávající nemoc, může být natočeno zátěžové EKG. Zjistí se, co by měl pacient při sportu očekávat a co si může dovolit. Vyšetří se rovněž stav klouby, zda-li nejsou poškozené. Především kolenní klouby. Sportovní lékař doporučí správnou tréninkovou intenzitu a které sporty jsou pro vás vhodné.

Plavání

Plavání se hodí při nadváze a poškození kloubů. Při problémech s páteří je plavání na zádech ideální  technikou. Plavání je rovněž také dobré k uvolnění napětí a relaxaci. Trénuje vytrvalost a svaly po celém těle, především svalstvo ramen a rukou. Uvolňuje páteř a klouby.

 

Co potřebujete? Sbalit si ručník a plavky. Lidé s citlivýma očima by měli nosit při plavání padnoucí plavecké brýle. Existují i plavecké brýle pro krátkozraké a dalekozraké.

 

Tipy pro nováčky. Při plavání stylem prsa nevytahujte příliš hlavu z vody. Tento pohyb často zatěžuje krční páteř. Kdo se cítí nejistý, může se učit správnou techniku plavání v kursu plavání pro seniory.

Běhání a chůze

Pro běhání jsou předpokladem zdravé klouby a nohy. Při silné nadváze, problémech s klouby a dolními končetinami je lépe zvolit vhodnější Nordic Walking. Jak běhání, tak i walking (chůze) jsou vhodné pro disciplinované jedince, kteří jsou rádi venku. Kdo nerad běhá sám, najde si běžeckého partnera nebo se zúčastní běžeckého střetnutí.

 

Běh trénuje vytrvalost, svalstvo nohou, trupu a sedací svalstvo. Pokud se při chůzi správně použijí hole, mohou se kromě kolenních a kyčelních kloubů, trénovat také svaly horní části těla. S vhodnou obuví a sportovním oblečením může člověk kdykoliv a téměř všude běhat nebo se procházet.

 

Tipy pro začátečníky. Vhodná sportovní obuv s vhodným tlumením chrání klouby. Ponožky, které nevytváří ohyby, chrání před puchýři. Nechte si poradit v obchodě specializovaném na sport, například ve Sportissimu. Pokud jste si nejistí a při chůzi často klopýtáte, vyberte si rovnou cestu, jako je například asfaltová silnice. Správná technika Nordic Walking se nejlépe učí v kurzu.

Jízda na kole

K čemu je dobrá. Protože při jízdě na kole zůstává většina váhy sedadle kola, je vhodná proto pro lidi s nadváhou a těmi, co mají potíže s kolenními klouby. Vhodná je pro milovníky přírody, kteří si užívají i rychlosti po šlápnutí do pedálů. Družnou společenskou jízdu na kole je nejlepší provozovat s přáteli a s rodinou.

 

Trénuje se především vytrvalost a svalstvo nohou. Dobré kolo není zrovna levné. Pro delší túry se hodí také elektrokolo (Pedelec – pedálové elektrické kolo s asistencí elektrického motoru při šlápnutí do pedálů). Motor může být jednoduše zapojený a jen pracovat, když člověk stoupně šlápne do pedálů. Jde to pak rychleji a snadněji do kopce. Nezapomeňte na helmu!

 

Tipy pro začátečníky. Nechte si poradit v obchodě, abyste seděli na správném kole a měli správné držení těla. Na začátku zvolte velmi nízké převody tak, aby u vás nedošlo k přetížení svalů a kloubů.

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..