Sportu se můžeme věnovat i v chladných podzimních dnech

Zář 26 2019

S vhodným oblečením a přípravou se můžete věnovat sportu i v chladných dnech. Pro pobyt venku vytáhneme silnější kabát nebo bundu, letní šaty uskladníme na příští rok. Boty na sport však schovávat po sezóně nemusíme. Naopak. I v chladných dnech můžeme sportovat. Tělesná aktivita v chladnějším období má své přednosti.

Nutné je mít na sobě více vrstev oblečení

Důležité je se správně obléci. Nedostatečné oblečení nám naopak pomůže k tomu, abychom chytili nějako infekci. Alfou a omegou při sportu v chladu je proto správná výstroj. Při nízkých teplotách doporučují sportovní lékaři dvojitou vrstvu oblečení, aby tělo neprochladlo. Pokud se pohybujeme v teplotách pod nulou, jsou vhodné dokonce až tři vrstvy prádla. Přitom je vhodné si na tělo obléci pro pot prodyšné spodní prádlo.

Na hlavu patří čepice. Čelenka je nedostatečná. Na rukou se bráníme proti zimě kvalitními látkovými rukavicemi. Na sport zimazledovatělých cestách se doporučují boty odolné proti skluzu, abyste předešli pádu. Na vybavení opravdu nešetřete. Pokud leží na zemi sníh a ledová vrstva je lepší se vyhnout běhání.

Příliš prudký intenzívní pohyb na začátku tréninku v chladném počasí může mít nežádoucí následky. Je lepší se rozehřát první dvě minuty lehčím výklusem, abyste si zahřáli svaly. Po ukončení tréninku je dobré si ještě krátce uvolněně proběhnout. Po ukončení tréninku nikdy nepobývejte v chladu v propoceném oblečení, nýbrž rovnou běžte do tepla a vysprchujte se.
Pozor u astmatu a nemocí srdce a cév

Chladný vzduch může podráždit dýchací cesty, především když nejsme na sportování v tomto prostředí zvyklí. Při nízkých teplotách je proto důležité dýchat nosem. Tak se vzduch před průchodem do plic zahřívá. Chlad může v plicích vyvolat zátěžové astma, na což si musí dát pozor při zimním sportu astmatici. Ti by měli mít vždy při sobě sprej rozšiřující průdušky a o tělesné zátěži v zimě by se měli poradit se svým lékařem.

Opatrní musí být rovněž lidé s nemocemi srdce a cév. Při nízkých teplotách se průsvit cév zmenšuje. Srdce tak musí pumpovat krev do těla proti zvýšenému odporu. Tím se při sportu v chladném počasí zvyšuje riziko infarktu myokardu. Častěji riskují diabetici. Ti by se vždy před tělesnou aktivitou po delší době a v zimě měli nechat vyšetřit lékařem. Začínejte proto nejlépe na podzim a nikoliv až v hluboké zimě. Diabetici trpí na poruchy citlivosti hlavně na okrajových částech těla, jako jsou konečky prstů u nohou. V těchto partiích se proto chraňte dostatečně před chladem. Na ten vždy myslete, aby nedošlo k omrznutí.

Sportujte uvnitř budovy, když je už zima opravdu pořádná

Pokud je už pořádná zima, není vhodné sportovat venku. Deset stupňů pod nulou už je kritických. V takovém prostředí už každý reagujeme jinak a každý jsme na takové okolnosti jinak citlivý. Proto by mělo platit, že kdo se už v takovém prostředí necítí dobře, měl by trénink ukončit. Sportování uvnitř zahrnuje třeba fitness studio, posilovnu, plavecký bazén nebo i šlapání na rotopedu doma.

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..