Správná péče o rány a povrchová zranění

Srp 16 2018

Pořezali jste se nebo jste odřeli? Jak nejlépe léčit malá zranění a která náplast je pro různé typy ran nejvhodnější.

Ránu musíme nejprve očistit

Rány dělíme podle hloubky poranění na povrchové a hluboké. Povrchové rány zasahují pouze kůži nebo sliznici a nepronikají do struktur pod nimi. Jedná se většinou o akutní rány – odřeniny, řezné rány, které se poměrně rychle hojí. Ránu stačí pouze sterilně krýt. Pokud je postižena vrstva kůže, vyčistíme ji pod proudem tekoucí vody. Menší popálení byste měli chladit jedna až dvě minuty pod tekoucí vodou.

Jak ránu krýt

Sekret nebo krev můžete jednou sterilní kompresí, případně rukou, opatrně ošetřit. Na ránu přiložtecutting plaster náplast. Pokrytá plocha by měla být dostatečně velká, aby bylo zakryto kompletně celé zranění. Moderní náplasti podporují proces hojení rány. Hojení rány urychlují až o několik dní. Jsou prodyšné, provádějí výměnu vzduchu mezi ránou a okolí, k ráně se nepřilepují a velmi jednoduše a bezbolestně se odstraňují.
Vyhodnocení postižené oblasti

Dále musíme správně vyhodnotit stav rány a přilehlou oblast kůže. Pokud je rána bolestivá, začíná otékat, zarudne a začíná pulsovat nebo se v ráně objeví hnis, rána začne zapáchat a její okraje se začínají rozestupovat, musíme navštívit lékaře. Měla by se náplast každý den vyměňovat? Odborníci usuzují, že ne. To mělo smysl jen tehdy, že se rána začíná rozestupovat a oddělovat od sebe nebo je silně znečištěna.

Vhodné náplasti pro různé typy ran

V lékárně se můžete poradit, jaký typ náplasti je vhodný na různé rány. Ten, kdo reaguje citlivě na lepící složku u běžně používaných náplastí, měl by si vybrat produkty na citlivou pokožku. Náplasti dnes bývají téměř všechny hypoalergenní, s minimálním rizikem navození podráždění pokožky. Velice dobře se snáší na kůži polyakrylát. Je pružný a dá se snadno odstraňovat. Hypoalergenní náplasti se hodí dobře zvláště pro místa, na kterých je ochlupení.

Náplasti pro domácí lékárničku

Univerzitální náplast, kterou je možné nastříhat na libovolnou velikost a proužky

Univerzitální náplast, kterou je možné nastříhat na libovolnou velikost a proužky

Elastická náplast vhodná pro rány v okolí kloubů

Elastická náplast vhodná pro rány v okolí kloubů

 

Náplast na prsty

Náplast na prsty

 

Voděodolná náplast s velkou lepící plochou

Voděodolná náplast s velkou lepící plochou

Náplast na puchýře s pokrytím rány

Náplast na puchýře s pokrytím rány

Různě vhodné typy náplastí – na prsty, na paty atd.

Pro velký počet oblastí na našem těle existují různě vhodné typy náplastí. Náplasti na prsty se mohou díky své délce omotat kolem celého prstu, a tak i ruce udržovat více čisté. Elastické náplasti se hodí více pro namáhané oblasti, kde dochází k neustálému pohybu, jako jsou například klouby, kolenní, loketní atd. Náplasti na puchýře se přichytí a hrají funkci jakési druhé kůže, čímž výrazně podporují hojení puchýřů.

Kdy je nutné jít s ránou k lékaři

Pokud poslední přeočkování na tetanus proběhlo před více než deseti lety, rána nepřestává krvácet nebo se dostane do rány cizí tělísko. Stejně tak se má jít k lékaři při kousnutí zvířete, nebo pokud zraněný se léčí se svým oslabeným imunitním systémem nebo cukrovkou.

Penzista.net doporučuje náplasti Cosmos od výrobce firmy Hartmann. Jsou zaměřeny na cílenou léčbu konkrétního problému – oparů, puchýřů, popálenin, odřenin atd., urychlují hojení rány až o několik dní, mají výbornou přilnavost i na problematických partiích, dokonale prodyšné provedení a neomezují v pohybu a snadno se odstraňují.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..