Správné používání nosního spreje

Úno 11 2020

Při vstříknutí účinné látky se dostává rychle k cíli. Jaké jsou další výhody nosních sprejů?

Místní účinek. Volně prodejné nosní spreje proti rýmě nebo alergii působí přímo na nosní sliznici. Nežádoucí účinky se vyskytují naprosto minimálně. Jemná mlhovina rozdělí dávku na nosní sliznice rovnoměrně.

Rychlejší účinky. Většina sprejů účinkuje za pár minut. Asi dva dny potřebují na účinek antialergika s kortikoidy. Léky s kromoglykátem užívají alergici preventivně, dříve než začne poletovat pyl. Účinek nastupuje asi za 14 dní.

Co se skrývá v nosních sprejích

Většinou antialergické látky nebo látky, které zužují cévy na nosní sliznici a odstraňují tak otok. Vedle toho se aplikují pomocí nosních sprejů dále dexpanthenol, éterické oleje nebo soli. Nosní sprej je vlastně tlakový rozprašovač aerosolu. Aerosol je směs tvořená malými částicemi kapalné nebo tuhé látky rozptýlené v plynu. Tlaku nutného k rozprášení se dociluje mechanicky tj. stlačením plastové lahvičky, mechanickou pumpou, která je součástí nosního nástavce aplikátoru.

Jak je to se snášenlivostí

Konzervační látky jako je benzalkonium chlorid jsou obsaženy v mnoha nosních sprejích a chrání je před kontaminací. Ovšem taková látka může vést k přecitlivělosti a vysušovat nosní sliznici. Varianty bez konzervačních látek se užívají hlavně při alergické rýmě. Díky speciální stříkací hlavě se roztok nikdy nedostane do kontaktu s okolním vzduchem. Tímto způsobem zůstává lék bez rizika kontaminace a po otevření balení zůstává i nadále stejně jako přípravky s konzervačními látkami.

Správné skladování

Doba používání spreje po otevření balení je omezená. Je proto nutné se řídit informacemi v příbalovém letáku a je doporučeno zapsat datum prvního otevření na lahvičku. Při opakovaném používání se shromažďují na ústí lahvičky spreje baktérie. Pokud se otevřený nosní sprej po určité době znovu používá, mělo by se ústí lahvičky omýt horkou vodou. Z hygienických důvodů by měl mimoto každý člen rodiny užívat svůj vlastní sprej.

Správná aplikační technika

Optimální mlha postřiku se vytvoří, pokud je mechanismus čerpadla aktivován několikrát před první aplikací a vstřikován do vzduchu, dokud se roztok nerozstřikuje rovnoměrně. Do krku se nedostává účinná látka z roztoku, pokud je účinná látka vstřikována do nosu pod úhlem 45 stupňů. Nebezpečí návyku klesá na minimum, když se sprej nepoužívá déle než pět dní v řadě.

 

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.