Stovky seniorů ze Sokola nacvičují novou skladbu pro slet v Plzni

Led 26 2015

Na 400 seniorů, členů Sokola z různých částí republiky, bude v Plzni v létě cvičit na moderní choreografii a hudbu. S nácvikem nové originální skladby nazvané Nejsem sám už jednotlivé župy začaly nebo v nejbližších dnech začnou. Zhruba dvanáctiminutové vystoupení má být vrcholem Sokolského sletu. Autorem hudby je mladý skladatel Simon Thierré, choreografem je tanečník Peter Jaško, oba spolupracují řadu let s úspěšným tanečním uskupením Les Slovaks. Sokolové vystoupí v prostorách zimního stadionu, řekli ČTK. Akce je součástí projektu Plzně jako Evropského hlavního města kultury 2015 (EHMK).


“Zatím jsem se sešel s asi 50 pány a dámami, nazývají se cvičenci. Při první zkoušce jsme začali cvičit, teď už ale říkáme, že tančíme,” uvedl Jaško.


Choreografii postavil tak, že základem pro ni bude trio, tedy vždy jeden muž a dvě ženy. “Většinou je muž ten, který se postará, zde ale potřebuje sem tam pomoc, ženy budou aktivnější. Vytvořili jsme i takové malé anekdotky, obrazce se mění automaticky,” uvedl. Podle něj bude výsledek hodně vizuální, před divákem se obraz tančících několikrát jakoby zpomalí, výstup bude hrát na city, nabídne ale i momenty, které rozesmějí.


Skladba se podle choreografa seniorů velmi dotýká, oceňují nový přístup, neberou to už jako cvičení, ale jako tanec. V Plzni se skupina zhruba pěti desítek členů schází každý týden, nácviky v jiných místech republiky organizují jednotlivé sokolské župy. Jaško plánuje kontrolní návštěvy ve všech župách, v červnu bude velká generálka.


“O existenci Sokola jsem do té doby, než mě oslovil Petr Forman (umělecký šéf projektu EHMK), nevěděl nic,” přiznal autor hudby Thierré. Než začal hudbu tvořit, potkal se se zástupci organizace, vyslechl si o tradici Sokola, zhlédl řadu videí, knih, materiálů. “Snažili jsme se nekopírovat něco tradičního, ale posunout to směrem, který je nám blízký a přitom respektuje, co mají sokolové rádi. Pro mě osobně je to velmi zajímavá a hluboká práce,” uvedl.


Při komponování se spolu s choreografem snažili mít na paměti, že na hudbu budou cvičit starší lidé, dané tempo nesmí být příliš rychlé. “Chtěli jsme vyjít vstříc i jejich vkusu. Využil jsem barev typických pro symfonii, vnesl tam i to, co jsem si naposlouchal z české hudby od Šlitra, Suchého, Wericha,” uvedl Thierré. V části choreografie zazní i píseň Nebe na zemi, tu budou všichni účastníci zpívat společně.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..