Stravování při demenci

Říj 04 2014

Jíst dostatečně připadá lidem s demencí často velmi těžké. Jaká jsou doporučení, která by měla usnadnit příjem potravy u lidí v různých fázích onemocnění demencí?


Lidé, kteří jsou postiženi různými stupni demence, zapomínají jíst a postupně se u nich zvyšuje nezájem o jídlo. Přitom pravidelné stravování a příjem denních jídel spoluutváří pevnou strukturu denního režimu. Společné sezení u stolu s blízkými a rodinou přitom posiluje vlastní sociální kontakt. Abychom zachovali příjem jídla u postižených lidí, volíme různé neobvyklé způsoby, přitom velmi nápomocné.


Dobře pečovat o člověka s demencí znamená k němu odpovídajícím způsobem přistupovat. Znamená to mít dostatek času a trpělivosti. Pro pečující osoby to není snadný úkol, rodina chce mít zároveň pocit, že o jejich příbuzného je postaráno.

Vařte oblíbená jídla

Důvěrné a dobře známé věci přinášejí lidem s demencí jistotu. Vařte to, co znají a mají rádi. postižení lidé nejsou schopni vyjadřovat své požadavky na stravu. Proto není dobré se jich na vlastní přání ptát. Už v časných stadiích demence bývají rozhodování těžká. Samotná návštěva restaurace může nemocného velmi zatížit.

Postarejte se o jasné a kontrastní barvy na prostřeném stole

V pozdější fázi nemoci se nemocný není schopen rozhodnout, zda má sníst poslední kousek řízku, bramboru nebo zeleninový salát.  Je lepší mu po sobě servírovat menší talíře. Vyhněte se všemu, co by mohlo nemocného dráždit. Krásné květiny na stole jsou míněny dobře, ovšem nemocný by je mohl zaměnit s něčím k jídlu. Používejte barevné kontrasty, například sytě tmavší nádobí na světle prostřeném stole.

Postarat se při jídle o klid

Pokud nám kručí v žaludku nebo máme sucho v ústech, víme, že máme hlad nebo žízeň. Pokud má tyto pocity nemocný, nedokáže rozpoznat, zdali už jedl nebo ne. Pokud je u stolu dobrá nálada, je pro něho důvodu zůstat sedět a pro něj je to známka, že oběd pokračuje a neodchází. U jídla je proto důležité vyhnout se nepříjemným tématům jako návštěvy lékaře, které nemocný může pociťovat jako stres.

Přizpůsobte pro nemocného chuť jídel

Oblíbenost chutí se v průběhu onemocnění mění. Sladké je u mnoha nemocných vítanou chutí, hlavně pokud jsou celý život na sladké. Tato chuť je přitom vnímána u zdravých i nemocných demencí nejdéle. Kyselé, hořké a slané naproti tomu ztrácejí na intenzitě. Cukrovat řízek je dokonce neobvyklé, ale nemocní to tak mohou mít radši. A i když je na jídelním lístku v jeden několikrát chleba s marmeládou, tak i to může být v pořádku. Je lepší se oprostit od doporučení výživových poradců. Důležité je, že nemocný vůbec něco sní.

Zařiďte stanice s jídlem

S postupem nemoci se rozvíjí nutkání neustále se někde toulat a odbíhávat. Pak už neudrží nemocného u stolu žádné jídlo. Pak jídlo musí nemocného „předběhnout“ samo. Umístěte jídlo tam, kde se nemocný obvykle pohybuje. Říká se tomu jídelní zastávka. Jídlo se dá třeba jen uzobnout. Navíc nemocní i tak potřebují zvýšený přísun energie, protože se více pohybují. Kdo mnohdy pobíhá kolem, zdvojnásobuje eventuálně svoji energetickou spotřebu. Pomůže proto vysoce kalorická výživa. Měli bychom vyzkoušet, zda je nemocný ji ochoten přijímat.

Dávejte u stolu nemocnému příklad

Být soustředěn na jednu věc delší dobu představuje pro nemocné s demencí vůbec jednu z nejtěžších věcí. Posaďte se proto k němu a jezte s ním společně. Pro něj je to signál, že teď je řada na jídlo. Používejte povzbudivé věty, že to chutná dobře a ať nám chutná.  U nemocného to vzbuzuje zájem o jídlo opakovaně. Sedněte si naproti nemocnému, aby od vás mohl pohyby při jídle odpozorovat. Poučné věty nejsou vhodné, nemocnému spíše prohlubují vědomí jakéhosi bolestného nedostatku.

Strava by měla mít správnou konzistenci

V pozdějším stadiu nemoci se objevují poruchy s polykáním. Pokud nemocný kašle, pohlcuje sousta, rdousí se, kucká a chrchlá při jídle, ulehčete nemocnému příjem stravy.  Brambory jsou vhodnější než rýže. Často stačí pouze nakrájet maso, zahustit kaši v barvách jako pěnu. Pokud vypadá strava vhodně esteticky, mají o ní nemocní i větší zájem.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..