Svědění a pálení po vykonání potřeby

Bře 09 2019

Kdysi to byl kámen proslavený mnichem Fiacriem, patronem všech zahradníků, který měl věřícím ulevit od bolestí způsobených hemoroidy. Tato legenda prozrazuje, že už tenkrát po vykonání potřeby některé lidi trápilo pálení a svědění v oblasti řitního otvoru. Často jsou na vině zvětšené vinuté žíly v oblasti konečníku. Ovšem za výše zmíněnými potížemi může stát také špatná hygiena.

Mýdlo a vlhký toaletní papír mohou dráždit řitní otvor

Špatná hygiena přitom neznamená, že po vykonání toalety nedojde ke správnému očištění řitního otvoru. Přehnaná čistota na druhou stranu může také škodit. Mýdla nebo sprchové gely mohou obsahovat chemikálie, které po jejich aplikaci na kůži v okolí řiti vyvolávají podráždění. I drhnutí papírem nebo toaletní papír s drsným povrchem může citlivě působit na kůži kolem řiti a ve svém důsledku vyvolat svědění. Na některé samotné toaletní papíry lidé reagují alergicky.
Rady pro správnou hygienu

Co dělat, když kůže kolem řiti pálí a svědí? Při dodržování některých dobrých zásad a jednoduchých kroků dostaneme pálení pod kontrolu. Začněme tím, že vyzkoušíme to, co pomáhá. Při alergii nebo nesnášenlivosti na určitý typ toaletního papíru, můžeme vyzkoušet jiný typ.

Zásady správné hygieny

Řitní otvor by se měl po vykonání stolice nejprve na sucho setřít. Následně ještě omýt a očistit vodou pro odstranění zbytků. Pro tuto činnost je ideální použít bidet. Toaletní papír by neměl být příliš drsný a tvrdý. Tištěný může obsahovat látky, které dráždí kůži. Různé dobře vypadající vzory jako listy nebo květiny potištěné na toaletním papíru neznamenají, že bude papír dobře snášen. Nejsnadnější je koupit jednoduchou variantu trojvrstvého papíru. Při dráždění konečníku může zmírnit potíže také spodní prádlo z bavlny. Lépe přijímá vlhkost a potlačuje rozvoj vlhkého prostředí v oblasti konečníku. Podrážděný řitní otvor je také dobré ošetřit krémem nebo mastí s obsahem zinku.

Když se objevují potíže spojené s hemoroidy

Při potížích s hemoroidy se jedná o tkáňový pružný polštář, který má každý člověk. Tento polštář přiléhá na stěnu vývodu střev a má za úkol pomáhat stahu svěrače. S přibývajícím věkem nebo z dalších důvodů tato tkáň ochabuje a zvětšuje se. Střevo se pak neuzavírá nedostatečně, může docházet k odtoku tekutiny z konečníku, která dráždí okolní kůži, a ta začne svědět. Pokud nejsou zvětšené hemoroidy správně léčeny, může se kolem konečníku objevit krvácení nebo hemoroidy rozrostou natolik, že začnou viset ze střeva ven. U zvětšených hemoroidů mohou pomoci masti při svědění a bolestech.

Pro předcházení potížím při hemoroidech slouží pár pravidel

1. Člověk by měl jít na toaletu vždy, když opravdu musí. Není vhodné sedět na klozetu příliš dlouho a tlačit. Dobu sezení omezit na tři až pět minut.

2. Jíst potravu bohatou na zbytkovou stravu. Ta se stará o správné trávení a předchází tak zácpě, která znovu napomáhá ke vzniku hemoroidů.

3. Dostatečně pijte.

4. Svou roli hraje i dědičnost. Ta může mít na svědomí to, zda se u člověka hemoroidy projeví či ne.

Při dodržování výše zmíněných pravidel  máme šanci se  nepříjemným  potížím v oblasti řitního otvoru vyhnout. Některé potraviny samy o sobě jsou dráždivé. Například koření, káva a kakao, alkohol, zejména pivo a víno. Dráždí i jídla s projímacím neboli laxativním účinkem, vyvolávající průjem.  Není dobré vysedávat na toaletě nebo tzv. „na bobku“. Při sezení v autě nebo na motorce či na úzké sedačce bicyklu dochází k nepřiměřenému tlaku a překrvení v oblasti hráze a řiti.

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

  18,876 total views,  22 views today

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..