Telomery – jsou skutečně zodpovědné za naše stárnutí?

Srp 20 2018

Chromosom, držitel naší genetické informace, představuje dlouhou šroubovicovou strukturu kyseliny DNA. Na konci chromosomu nalezneme telomer, který funguje jako závěrečný úsek informace. Telomery chrání chromosomy a zabraňují, aby vytvořily prstence nebo se navázaly s jinou kyselinou DNA. Telomery jsou nezbytné při dělení buněk. Člověk má naprogramováno, že se buňky mohou dělit čtyřicet až padesátkrát. Při každém dělení se však telomery zkrátí, až jednoho dne se prostě dělit nedají. Pak odumírá celý orgán nezávisle na jeho zdravotním stavu. Lidský organismus je shutterstock_1008996160naprogramován, aby se dožil maximálně 120 let. Pokud tedy nebudeme umět zabránit zkracování telomerů při buněčném dělení, více než stodvacátých narozenin se dožívat nebudeme.

Proč se telomery zkracují?

Protože telomery neobsahují žádnou důležitou informaci, mají samy protektivní účinek na DNA. Telomery se zkracují pokaždé, když se buňka dělí, stejně jako se zkracuje nebo zmenšuje guma, když je použita. Stejné je to s telomery.
Co když se telomery zkrátí příliš?

Ano. V tom případě, již nemá klíčové části šroubovice DNA co chránit. Její úseky tak mohou být poškozeny v replikačním procesu. Vědci zjistili, že buňky se přestávají dělit, zastavují svoji replikaci ve chvíli, když jsou telomery příliš krátké. Jak jsme již zmínili, to se stane asi po padesátém dělení. Tento limit je nazýván Hayflickovým limitem, podle vědce, který jej objevil.

Jak to vše souvisí se stárnutím?

Vědci zjistili, že podle délky telomeru se dá určit věk buňky a kolikrát ještě dojde k její replikaci. Toto je klíčové pro tzv. anti-agingový výzkum. Když buňka zastaví svoji replikaci, vstupuje do fáze úpadku známé jako „buněčné stárnutí“, které představuje ekvivalent stárnutí organismu. Další důvod, proč jsou telomery důležité je rakovina.

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..