Test na krev ve stolici pomůže při časném odhalení rakoviny střev

Bře 12 2017

Vyšetření střev zvané kolonoskopie a test na skryté krvácení ve stolici pomohou odhalit rakovinu střev rané fázi. V tomto stadiu totiž nevyvolává rakovina střev žádné potíže. Proto bývá velmi často rozpoznána pozdě. Jak mužů, tak i u žen je druhou nejčastější onkologickou diagnózou.  U mužů po rakovině plic, u žen po rakovině prsu. S pravidelnými kontrolami zahrnujícími i test na skryté krvácení je možné výskyt rakoviny střev snížit o 80 až 90 procent.

Kolonoskopie je nejjistější metodou pro včasný záchyt

darmspiegelung

Kolonoskopie patří z pohledu pacienta i lékaře k náročnějším vyšetřením

Zjistí se při ní většinou maligní neboli zhoubné změny nebo nezhoubné polypy. Ty představují výchlipky střevní stěny. Mohou být ale předstupněm rakoviny střev. Měly by být proto odhaleny a odstraněny. Zdravotní pojišťovny hradí preventivní kolonoskopii u mužů a žen od 55 let. Kolonoskopie je hrazena jednou za deset let. Z 1000 vyšetření je pozitivní objev na krvácení asi v 280 případech. Z nich se asi u 8 osob skutečně najde rakovina střev.

Alternativu představuje test na okultní krvácení

V očích mnoha lidí představuje kolonoskopie, i když zcela bezbolestná, něco velmi nepříjemného. Při kolonoskopii se zkoumá povrch střeva pomocí kamery, která je součástí ohebné trubice. Je náročnější metodou jak pro pacienta, tak i pro lékaře. Nemůže sloužit jako screeningová metoda u všech. Je proto k časnému odhalení rakoviny střeva užívána velice zřídka. Ovšem strach z tohoto vyšetření by neměl v žádném případě vést k nečinnosti. Spíše naopak. Dvakrát do roka mohou muži a ženy od 55 let absolvovat pojišťovnou hrazený test na skryté krvácení ve stolici.

Test odhalí krvácení při rakovině střev nebo jeho předstupních. Rakovina při tom krvácí velmi často a snadno.  Krev ve stolici je ovšem v takovém případě pouhým okem velmi těžko zpozorovatelná. Okultní znamená latinsky skrytý. Proto může tento test na skryté krvácení upozornit. Rakovina ve střevě však nekrvácí vždy. Předstupně rakoviny nekrvácí vůbec. Je proto důležité test na okultní krvácení opakovat v nabízených časových odstupech. Nevýhodou je, že testy nejsou specifické. Znamená to tedy, že pozitivní mohou být při více diagnózách. Nejsou tedy testem na rakovinu. Krvácení ve stolici se vyskytuje při Crohnově chorobě, divertikulitidě nebo polypech.

Imunologický test

Test je volně dostupný a seženete ho už pod 100 Kč. Jednotlivcům mezi 50-54 lety hradí preventivní vyšetření jednou ročně pojišťovna, ve věku nad 55 let už dvakrát ročně. Test vám napíše praktický lékař nebo nově i gynekologové. Při testu se získá vzorek stolice, který se pošle do laboratoře na biochemické vyšetření. Starší testy, které detekovaly ve stolici krevní barvivo hemoglobin, navíc vyžadovaly dodržování dietních pravidel. 3 dny před vyšetřením musíme vynechat ze svého jídelníčku salámy, uzeniny, špenáty, některou další zeleninu, které vytváří falešně pozitivní výsledek. Testy se navíc neprovádí při průjmech nebo u žen během menstruace.

Nutnost dietních opatření odpadá u nových imunologických testů, které jsou přesnější. Preventivní vyšetření je u nich nutné jednou za 4 až 5 let na rozdíl od původních guajakových testů detekujících hemoglobin, kde se doporučuje testování v intervalu 1 až 2 roky.

Patříte k rizikové skupině?

Riziko se roste se zvyšujícím se věkem. Často se však jedná i o genetickou dispozici. Až čtvrtina případů má dědičný základ. Pokud se ve vaší rodině už vyskytly případy rakoviny střev, střevní polypy nebo jiné druhy nádorů, zvyšuje se také vaše osobní riziko. Dědičná zátěž ovšem automaticky neznamená, že nutně onemocníte.

Existují tři klíčové otázky, podle kterých si můžete určit individuální riziko.

  1. Vyskytla se ve vaší rodině u jednoho nebo více vašich příbuzných rakovina střev nebo rakovina dělohy?
  2. Objevilo se tato nemoc už před 50. rokem věku?
  3. Vyskytly se ve vaší rodině u jednoho nebo více příbuzných před 40. Rokem jeden nebo více střevních polypů?

Pokud jste na alespoň jednu otázku odpověděli ANO, měli byste ještě před dovršením 50 let absolvovat pravidelně test na okultní krvácení nebo kolonoskopii.

Autor: -jpo-

Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

 

 

 

 

 

 

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..