Tipy na hubnutí ve věku nad 65 let

Led 11 2018

I v seniorském věku má smysl odbourávat nadbytečná kila. Je ovšem důležité držet se takových pravidel, aby senioři přitom neztráceli svalovou hmotu. K obezitě přispívá ve stáří především to, že se v druhé polovině našeho života zpomalí látková výměna. Tělo tedy potřebuje méně potravy, aby pokrylo svoji energetickou spotřebu. Na tělo působí i hormonální přestavba. Takže lidé, kteří byli v mládí štíhlí a pružní, začínají od svých 40 let pomalu, ale nepřerušované přibírat na váze.

Hubnutí mírní zdravotní potíže 

Zdali má smysl shazovat přebytečná kila ve stáří čistě ze zdravotních důvodů, nelze říci jednoznačně. Nakonec vždy tipy na hubnutimusí člověk zvažovat všechny výhody a rizika. Na druhou stranu má snížení vlastní tělesné hmotnosti mnoho příznivých účinků. Zlepší se látková výměna, zmírní se potíže s klouby a držením těla a klesá riziko vzniku nemocí srdce a krevního oběhu. Ve vyšším věku však také vzniká nebezpečí, že dochází k nedostatku výživy nebo k atrofii svalů. Neboť při hubnutí tělo odbourává také svaly. Může to zřetelně zesílit přirozený úbytek svalové hmoty, zvýšit křehkost těla a zároveň i nebezpečí pádu tak jako i zlomeniny kostí.

Před váhovou redukcí vyhledat lékaře

Experti radí, aby se vždy zvážilo u každého seniora jednotlivě, zda se redukce váhy skutečně vyplatí. Doporučují proto nejprve navštívit lékaře a s ním se poradit. U lehké nadváhy s hodnotou BMI mezi 25 až 30 není zpravidla u lidí nad 65 let redukce váhy. Vhodné je to při BMI nad 30, zvláště když je nadváha doprovázena nemoci jako je diabetes 2. typu, artróza nosných kloubů nebo srdeční slabost. Potíže se po úpravě váhy dolů mohou zřetelně zlepšit, pokud se podaří váhu snížit.

BMI /body-mass-index/ = hmotnost (kg) / výška (m) 2

Z mnoha dalších důvodů je ovšem důležité vyhledat lékaře. Kdo užívá léky pro léčbu diabetu nebo hypertenze, potřebuje pravděpodobně upravit dávkování. To může provést pouze lékař. Pacienti by si neměli sami upravovat dávku.

Potřeba příjmu energie se ve stáří snižuje

Při hubnutí musí lidské tělo spotřebovat více energie, než přijímá. Teoreticky to zní docela jednoduše. V praxi je to ovšem výzva, která u mnohých brzy selhává. U starších lidí je přitěžující to, že jejich tělo potřebuje méně energie než v mladších letech. Dohromady podle expertů klesá potřeba kalorií asi o 600 kcal denně.  O to těžší je ve stáří zbavit se nadváhy.

Žádné radikální diety nejsou vhodné
Logicky by se proto měla nasadit radikální dieta. To je však špatný postup. Takové hladové kúry mají nepěkný vedlejší účinek, kdy se po nich často dostaví tzv. jo-jo efekt. Usilovně ztracené kilogramy se navracejí rychleji znovu do břicha a kyčlí. Dále je u diet, kdy se jí velmi málo, riziko nedostatku některých klíčových živin. Místo pokusu o rychlou dietu, je proto zpravidla vhodnější, najít si pro hubnutí více času. A se se změněnými životními zvyklostmi pomalu, ale trvale přibližovat k vytoužené váze.

Rozmanitá, ale kaloricky chudá strava

Na kalorie bohaté jsou různé slazené nápoje a šťávy, limonády a alkoholické nápoje. Při hubnutí je proto lepší pít vodu, neslazené čaje. Také strava, která obsahuje hodně tuku a cukru.

Vhodné je ovoce a zelenina. Jsou chudé na energii, ale přitom mají dostatek vitamínů a jiných minerálních a stopových látek. Při hubnutí je důležité stravovat se rozmanitě a vyhnout se riziku nedostatku některých živin. Také na bílkoviny bohaté potraviny jako je tvaroh nebo maso chudé na tuk by nemělo v jídelníčku chybět. Starší lidé by měli přijímat denně asi 1,5 g bílkovin na kg tělesné váhy.

Aktivní činnost posiluje svalstvo

Pohyb je při hubnutí dvojnásobně důležitý. Za prvé se spalují přebytečné kalorie navíc, takže lze snadněji dosáhnout energetického deficitu. Za druhé pohyb pomáhá zachovat a posilovat svalovou hmotu nebo přinejmenším snížit riziko svalové atrofie. Experti radí hubnout ve vyšším věku stále vždy v kombinaci s pohybovými aktivitami.  Ideální je kombinace silového, vytrvalostního a koordinačního tréninku. Navíc je při pohyb i zdroje zábavy a relaxace. Kdo si na sport zvyká s nevolí, může ztratit motivaci, když rychlé úspěchy nedostaví.

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..