Tipy na zimní sporty pro seniory

Pro 16 2013

 

Mnoho zimních sportů má své kouzlo pro padesáti- a víceleté. S vaším lékařem byste se měli poradit, jakou zátěž snese váš organismus a jaká doporučení se týkají individuální odolnosti při vašem existujícím  onemocnění.  Pokud nemáte žádné významné problémy s vaším pohybovým aparátem a váš kardiovaskulární systém je také v pořádku, pak pravidelnému fitness nestojí obvykle nic v cestě.

Nejjednodušší je zaměřit se na letní sport i v zimě. Nordic walking může být tou správnou volbou. Sport původně pochází z Finska, kde led a sníh je v této skandinávské zemi součástí každodenního života více než v našich končinách. Hole samotné měly původně tu funkci, že umožňovaly na nerovném povrchu rychlou chůzi bezpečnější. Dnes je nordic walking běžný volnočasový sport. Před vlastní procházkou je dobré navštívit nějaký základní kurz. Je zde jinak na riziko, že si zvyknete nebo naučíte dělat špatné postoje. Je vhodnější chodit pravidelně třeba 30 minut denně, než být na cestě jednu nebo dvě hodiny týdně. V dobře zasněžených oblastech se dá dokonce provozovat nordic walking na sněžnicích.

Tipy pro lyžování v seniorském věku

I ve více než padesáti se dá pořád dobře jezdit slalom nebo sjezd na lyžích. Vedle posouzení vlastních schopností a individuálního výkonu je dobré mít znalosti a umět zvážit možné lavinové nebezpečí. Pro seniory a osoby starší než padesát let existují speciální kurzy, které i ve vysokém věku pomohou začít s lyžemi. Když už pak jednou na prknech stojíte jistě a bezpečně, vyberte si k prvnímu vlastnímu lyžování správné kopce a vhodné počasí. Pro začátečníky je nejlepší začít na prázdných svazích.

Pokud je to možné, dejte přednost lyžování spíše ve všedních dnech na prázdnějších lyžařských svazích. Zahrňte během svého lyžování přestávku s občerstvením a výběrem široké nabídky vhodných nápojů. Pitný režim během lyžování je stejně důležitý jako v létě, protože uvolňování tepla z organismu tělo zatěžuje a tekutiny potřebujete doplnit. Vhodné jsou teplé nápoje. Od alkoholu a také svařeného vína radši dál.

A co takhle na běžky…

Mimo kopce je vhodné tzv. cross-country lyžování neboli česky běh na lyžích. Pokud jste na běžkách nikdy předtím nestáli, je dobré se zúčastnit nějakého alespoň základního kurzu, protože stání na úzkých lyžích je méně stabilní. Pro zimní sport je také důležité vhodné oblečení. Použijte takové, které odvádí pot ven z vašeho těla a nezadržuje se pod ním, jako například pod tlustou bavlněnou košilí.Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..