Tipy pro záda pro běžný den

Srp 24 2017

Špatné držení těla při sezení, příliš měkká matrace. Mnoho dlouholetých návyků může stimulovat bolesti zad. Jak se můžeme chránit svá záda a páteř?

Bolesti zad patří mezi jedny z nejčastějších civilizačních nešvarů. Každá třetí návštěva pacienta u ortopeda spadá do kolonky bolesti zad. Především jsou často postiženi starší lidé. Podle průzkumu provedeném v Institutu Roberta Kocha z roku 2009 trpí potížemi s páteří kolem 42 procent žen ve věku mezi 60 až 69 lety. Mezi muži je to asi 35 procent. U starších ročníků, sedmdesátiletých a více, je u obou pohlaví výskyt o něco vyšší.

Základem pro dlouhodobé bolesti zad jsou často po léta až desetiletí pěstované špatné návyky, které cvicici seniorspočívají především v nesprávném zatěžování těla, chybném držení těla a nedostatku pohybu. V důsledku toho některé svalové skupiny atrofují, jiné jsou naopak více zatěžovány až přetěžovány. To vyvolává zvýšené napětí, dráždění a tuhnutí svalstva, potíže s vazy a šlachami.

Pokud si vezmeme k srdci jednoduchá pravidla, zlepšíme své šance, že naše potíže se nebudou dále prohlubovat a naopak si od bolestí zad výrazně ulevíme.

Buďme aktivní

Pohyb dělá naším zádům dobře. Ideální je trénink zaměřený na sílu zad nebo metody jako jsou pilates, které jsou zacíleny na posilování páteře. Ale také téměř každá další forma pohybové aktivity posiluje svalové partie zad a jejich okolí. Vhodné jsou zvláště sportovní aktivity s rovnoměrným pohybem, jak radí ortopedi. Vhodné sportovní aktivity z tohoto pohledu jsou jízda na kole, lehký jogging, aquajogging, tedy napodobování běhu ve větší hloubce bazénu, při kterém se nedotýkáme nohama dna, a plavání, především v poloze na zádech. Při plavání stylem prsa může dojít při chybné technice k riziku vytvoření zablokování krční páteře.

Individuální soutěžní aktivity jako je tenis nebo golf vyžadují většinou trhavé až škubavé pohyby, které mohou zatížit páteř a jsou proto méně vhodné pro předcházení potíží se zády. Kdo s novým sportem právě začíná nebo je dlouhodobě léčen na nějaké onemocnění, měl by si před startem poradit se svým lékařem.

 Spěte v poloze přátelské k zádům

Pokud je matrace příliš měkká a poddajná nebo ohebná, škodí to zádům. Ideální tvrdost matrace a tloušťka závisí od více faktorů. Proto si při koupi nechte v každém případě odborně poradit a matrace kupujte ve specializovaném obchodě a vždy si v obchodě vyzkoušejte ležení na matraci. Kromě toho je důležité také správné nastavení lamelového roštu. Lamely by měly být v místě většího tlaku při ležení ohebnější.

Předcházejte chybnému držení těla

Při mnoha každodenních činnostech máme sklon k tomu, že si ohýbáme a křivíme páteř. Někdy je to při žehlení, uklízení pokojů nebo zvedání těžkých předmětů. Přitom by tyto činnosti bylo možné provádět přátelsky k našim zádům. Když  při práci na zahradě zvedáte vzhůru truhlík s květinami, provádějte zdvihání z podřepu, nastavte výšku žehlícího prkna tak, abyste mohli při žehlení vstát vzpřímeně a nehrbit se a používejte při uklízení mop s telestatickou tyčí, která se může přizpůsobit vaší výšce.

Při nošení tašek rozložte rovnoměrně zátěž na celé tělo

Těžké tašky s nákupy v jedné ruce při cestě z obchodu domů se nenosíme lehce.  Zatěžují páteř jednostranně. Lepší je rozložit nákup do dvou tašek a nákup nosit v obou taškách. Ještě lepší je vložit nákup do batohu na ramena nebo si táhnout nákup z krámu pohodlně ve vozíku z obchodu až domů.

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..