Tipy proti bolestem zad

Bře 05 2017

Za akutními bolestmi zad se často skrývá přetížení svalů. Jak si sami můžeme pomoci a kdy vyrazit k lékaři?

Potíže se zády postihnou dříve nebo později každého z nás. Ať už se projevují jako napětí v kříži nebo bolesti v oblasti beder. Často je na vině přetížení svalů. Většinou po krátké době vymizí. Mohou se ovšem vrátit, pokud člověk proti nim nic nepodniká nebo nepodnikne.

Otázkou zůstává, kdy už vyrazit k lékaři?

Pokud se potíže nezlepšují do týdne, měli byste vyhledat lékaře. Při velmi silných bolestech už druhý den. Pokud se dostaví ještě varovné signály, jako je pocit nedoslýchavosti v uších, brnění nohou nebo také inkontinence, která znamená samovolný únik moči, měl by vás lékař vyšetřit podrobněji. To je důležité zvláště u seniorů. Důvodem je i to, že akutní bolesti se mohou stát časem i chronické.

Lékař se vás pravděpodobně zeptá i na to, zda se bolesti vyskytují při určitých pohybech, vyskytují-li se bolesti při

Častou příčinou bolesti zad je hyperlordosa, tedy vyklenutí páteře více než je přirozené

Častou příčinou bolesti zad je hyperlordosa, tedy vyklenutí páteře více než je přirozené

chůzi a v klidu po delší době bolesti pominou. Zde by se mělo vyloučit tzv. zúžení páteřního kanálu. Bolesti po úrazu by se měly brát rovněž vážně. Může se jednat o zlomeninu obratlového těla a nebo jiné akutní zranění, které vyžaduje okamžité řešení.

Pohyb uvolňuje napětí

Pokud jsou přepjaté svaly hlavním důvodem pro bolest, mohou přinést úlevu už většinou jednoduchá opatření. Odborníci vycházejí dnes z toho, že lehký pohyb je často lepší než výhradně se pouze šetřit, ležet a nehýbat se. Takový lehký pohyb uvádí do činnosti svalstvo a uvolňuje tak napětí. Měli bychom se ovšem vyhnout silnému tělesnému zatížení.

Aplikace tepla nebo chladu

Chlad nebo teplo. Prostředky, které jsou schopny utišit bolest. V kterých případech se pro jejich aplikaci rozhodnout? Obecně lze říci, že chlad ulevuje při akutních bolestech, teplo naopak pomáhá při znovu se vracejících potížích. Proto při akutních zánětlivých bolestech je lepší alternativou chladný obklad. Použití tepla, nejlépe ve spojení s pohybem, pomáhá často po přepjetí svalů. Vždy platí při aplikaci tepla i chladu. Ne každému dělá dobře to samé. Fyzikální léčba proto musí odrážet aktuální záměr a také pasovat k soudobým medicínským poznatkům.

Důležité je, že se chladné obklady nekladou přímo na kůži, nýbrž například do zabaleného ručníku. Při aplikaci tepla existuje více možností, jak použít. Hřejivé náplasti nebo masti, které stimulují prokrvení tkáně nebo polštářky, které se krátce ohřejí v troubě nebo mikrovlnce a přiloží se na postižené místo. Celotělová koupel s aromatem z arniky přináší uvolnění. Při určitých stavech jsou však aplikace tepla nevhodné: vysoký krevní tlak, poruchy prokrvení končetin, srdeční slabost nebo akutní horečnaté stavy.

Jaký prostředek používáte proti bolestem zad?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Autor: -jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

 

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..