Tři čtvrtiny lékařů by pacientům s rakovinou v pokročilém stadiu a s bolestmi předepsaly konopí

Dub 29 2014

Tři čtvrtiny lékařů, kteří odpovídali v dotazníku, týkajícího se léčebného konopí, uvedly, že by schválily použití této drogy jako prostředku k ulevení od bolesti u starší ženy s rakovinou prsu v pokročilém stadiu. V únorovém vydání časopisu New England Journal of Medicine byl lékařům tento případ představen společně s argumenty jak pro, tak proti použití léčebného konopí. Lékaři byli požádáni, aby rozhodli, zda by schválili předepsání konopí pro takovou pacientku. V tomto konkrétním případě se jednalo o Marilyn, osmašedesátiletou ženu s rakovinou prsu, která se rozšířila do jejích plic a páteře. Žena procházela chemoterapií a uváděla nechuť k jídlu a těžké bolesti. Vyzkoušela celou řadu léků proti bolesti včetně opiátu oxycodonu. Žije ve státě, kde je léčebné využití konopí legální, a žádá svého lékaře o předepsání konopí.


Sedmdesát šest procent z 1446 lékařů, kteří na dotazník odpověděli, by pacientce léčebné konopí předepsalo. Odpovídali lékaři z celkem 72 zemí, nicméně i přes globální účast pocházela velká většina odpovídajících (1063) z USA, Kanady a Mexika. Mimo severní Ameriku odpověděli především lékaři z latinskoamerických zemí a z Evropy, u nichž byly zaznamenány podobné výsledky jako u severoamerických lékařů – pro použití léčebného konopí se vyjádřilo 78 % respondentů.


Zdroj: Adler, J.N. Colbert, J.A. Medicinal Use of Marijuana – Polling Results, New England Journal of Medicine, únor 2013.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..