Účinnost vakcíny společnosti Biontech je na 95 procentech

Lis 22 2020

Firmy Biontech a Pfizer spočítali účinnost své vakcíny proti koronaviru na 95 procent. Toto číslo převyšuje účinnost další vakcíny, vyvinuté společností Moderna. Stejně se projevuje jako vysoce účinná vakcína rovněž u seniorů. Vakcína funguje dobře u všech věkových skupin a bez demografických rozdílů. Nevykazuje prakticky žádné vedlejší účinky. Tato sdělení přinesli v první půli listopadu zástupci obou firem jako závěr poslední analýzy výsledků.

Bezpečnost vakcíny pod pracovním názvem BNT162b2, která je nezbytná pro zrychlené schválení v USA, je podle analýzy výsledků zaručena. V průběhu příštích několika dnů mají společnosti Biontech a Pfizer v úmyslu zpřístupnit svá data americkému regulačnímu úřadu FDA. Tyto informace by obdržely také další regulační agentury po celém světě.

Dobrá snášenlivost celosvětově

Vakcína se aplikuje dvakrát v rozestupu tří týdnů. Ve věkové skupině nad 65 let byla sedm dní po druhé dávce prokázána účinnost 94 procent. Nebyly zaznamenány vedlejší účinky, globálně probíhající studie zaznamenala dobrou snášenlivost vakcíny. U 3,8 probandů (účastníků studie) se dostavila únava, u 2 procent bolesti hlavy. Tyto výsledky byly čerpány od celkem 8000 náhodně vybraných účastníků studie.

Osm očkovaných onemocnělo na Covid-19, jeden z toho těžce

Během studie byla ve skupině 43 000 účastníků aplikována vakcína. Druhá skupina jako kontrolní obdržela placebo. Podle informací zatím onemocnělo na Covid-19 celkem 170 účastníků. 8 případů z toho bylo očkovaných. 162 případů bylo diagnostikováno ve skupině s placebem. Z toho plyne účinnost kolem 95 procent. Podle zprávy se objevilo deset závažných průběhu onemocnění Covid 19, devět v kontrolní skupině a jedna ve skupině očkované.

Vakcína od Pfizeru a Biontechu představuje tzv. RNA očkovací látku. Obsahuje genetické informace původce nemoci, z nichž lidské tělo vytváří bílkovinu viru. Cílem očkování je, aby tělo bylo stimulováno k tvorbě protilátek proti této bílkovině a tak odrazilo útok virů, dříve než proniknou do buňky a pomnoží se.

Covid 19 a jakou roli hraje krevní skupina

Výroba ještě v letošním roce

Kvůli zvláštní naléhavosti koronaviru platí zrychlený schvalovací režim. Výrobci mohou předložit jednotlivé části týkající se kvality, bezpečnosti a účinnosti přípravku Evropské lékové agentuře (EMA) ještě před podáním úplné žádosti o schválení.

Obě firmy zopakovali svůj výhled vyrobit ještě tento rok asi 50 milionů dávek a 1,3 miliardy dávek do konce příštího roku. Podle vlastních údajů vyvinuli pro transport teplotně senzitivních vakcín (-70 stupňů Celsia) speciální chladící kontejnery. Pokud se opětovně naplní suchým ledem, slouží také jako skladovací kontejnery po dobu 15 dnů. Každý kontejner a jeho teplotu je možné trasovat pomocí GPS signálu.

 

Zpracováno podle D. Ratgeber

 

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..