Užívání doplňků stravy staršími osobami

Lis 13 2015

 

Ojedinělá studie byla provedena v roce 2009 na populaci seniorů nad 65 let v jižním Německu. 1079 mužů a žen, kteří se narodili před rokem 1943, bylo tázáno na užívání doplňků stravy obsahující léčivé byliny, minerály a vitamíny*. Výzkumy zaměřené na toto téma jsou přitom doposud velmi vzácné. Studie nezahrnovala doplňky stravy z oblasti kloubní výživy, přípravky s obsahem baktérií mléčného kvašení, známé pod původním názvem laktobacily, nebo přípravků pro posílení imunity. Tyto kategorie přitom patří k největším, co do počtu prodaných balení ve střední Evropě.   

Účastníci studie byli požádáni, aby přinesli do studijního centra všechna  balení všech používaných doplňků. Prevalence příjmu doplňků stravy byla vyšší u žen než u mužů, v poměru 54,3 % vs. 33,8 % ve zkoumaném vzorku. Nejčastěji jsou užívány z minerálů a vitamínů u žen hořčík a vitamín D. U mužů vede v užívání hořčík a vitamín E. Nejvyšší příjmy vitamínů ve srovnání s referenčními hodnotami doporučenými německými odborníky byl hlášeny u biotinu, vitamínu B6 a B1.

Ze studie vyplynulo, že vysoký podíl seniorů nad 65 let v jižním Německu užívá doplňky stravy.  Jako nejpříznivější pro seniorskou populaci se jeví příjem vítamínu D, který je důležitý především při řídnutí kostí. K obavám naopak vedl nadměrný příjem vitamínu E.

 

Reference:

*The use of dietary supplements among older persons in Southern Germany – Results from the KORA-age study. The journal of nutrition, health & aging.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..