Volně prodejné léčivé přípravky a na co dát pozor

Úno 13 2017

Některé lehčí nebo středně těžké zdravotní indispozice můžeme řešit pomocí léků, které zakoupíme volně v lékárně. Volně prodejné léky nejsou na recept, a tudíž nemusí být užívány pod přímým dohledem ošetřujícího lékaře. Přesto je však důležité znát některá jejich úskalí.

Nosní kapky

lekova akademie1

Pro samoléčbu bolesti platí pravidlo, že lék se užívá nejvýše tři dny a ne více než deset dní za měsíc

Při nachlazení dochází ke zduření nosní sliznice. Noc máme proto ucpaný a špatně se nám dýchá. Zduření vznikne z toho důvodu, že viry napadají nosní sliznice a rozvinou na ní zánět. K úlevě nám dopomohou nosní kapky, např. s obsahem látky xylometazolinu a dalších. Ty způsobují stažení cév ve sliznici. Tak vymizí otok a zduření sliznice a nám se začne znovu dobře dýchat. Tyto kapky by neměly být používány ovšem déle než týden a ne více než třikrát denně. Jejich účinek je krátkodobý. Po vymizení účinku sliznice znovu zduří, což nás vede k tomu si kapky znovu aplikovat. Při delším než týdenním podávání však může docházet k nebezpečí návyku a poškození sliznice.

 

Vzniká jinak bludný kruh, v kterém se sliznice poškozuje. Pomocí je rozředění nosních kapek  roztokem kuchyňské soli, takže pacient si může dávku pomaloučku snižovat. Pro delší podávání slouží kapky nebo spreje na čistě přírodní bázi. Pomáhají spreje s obsahem mořské soli, minerálních látek nebo bylinných silic.

Přípravky pro lepší spaní

Nespavost trápí více než polovinu populace. Nejvíce jí trpí ženy ve věku nad 60 let. Senioři jsou ti, kteří se na přípravky pro lepší usnutí nebo klidný spánek tážou v lékárnách nejvíce.  Existují léčiva na předpis, která by se měla užívat nejdéle 4 týdny. Důležité je postupně snižovat jejich dávku, abychom se vyhnuli výskytu vzniku závislosti a tzv. abstinenčního syndromu, kdy se po vysazení léků dostavuje tzv. rebound insomnia. Jednoduše řečeno: opět začneme po vysazení léků trpět na nespavost.

 

Současné přípravky mají méně nežádoucích účinků než v minulosti. Lidé si často stěžovali na zmatenost a dezorientaci, což souviselo s tím, že lék působil delší dobu než byla perioda spánku.

 

Alternativou jsou přípravky na bázi bylinných extraktů. Velmi dobrá je kombinace kozlíku lékařského, chmele otáčivého, mučenky pletní a meduňky lékařské. Tato kombinace je například obsažena v přípravku doplňku stravy GS Dormian Rapid.

 

Lékárník v lékárně musí hodně vysvětlovat. Mnoho seniorů má falešnou představu a neberou ohled na to, že potřeba spánku ve vyšším věku klesá. V důsledku snížené produkce hormonu melatoninu v epifýze, který je zodpovědný za naše cirkadiánní rytmy, konkrétně kolísání spánku a bdělosti v souvislosti se střídáním dne a noci, mají senioři povrchnější spánek. Proto je důležité jedno z desater spánkové hygieny a doporučení, že mají chodit spát v pravidelném čase.

Léky proti bolesti

Volně prodejné léky proti bolesti představují z OTC (over-the-counter) léků největší problém.  U léků na bolest by mělo být léčené pouze krátkodobé. Jen po dobu nezbytně nutnou dobu. Pro samoléčbu bolesti platí pravidlo, že lék se užívá nejvýše tři dny a ne více než deset dní za měsíc. Musí se také brát na vědomí spousta dalších věcí. Některé přípravky tlumí hlavně bolest, jiné naopak tlumí především zánět a působí i proti horečce. Některé jsou důležité hlavně při bolestech kloubů.

 

Ovšem problematické bývají vedlejší účinky. Mnohé z léků působí hlavně na žaludek. Jiné škodí játrům a ledvinám. Problematické je především užívání volně prodejných léků na bolest u seniorů. Ti trpí častěji bolestmi jako doprovodného příznaku chronických nemocí. Protože je u nich zpomalen metabolismu, dochází k pomalejšímu odbourávání podaných léků, a proto musí být adekvátně snížena i podávaná dávka.

Léky proti průjmu

Samoléčba průjmu by měla trvat u dospělých maximálně tři dny. Pokud průjem přetrvává, je důležité navštívit lékaře. Při delším trvání průjmu ztrácí tělo tekutiny, s ním i důležité minerály, například draslík, významný pro správnou činnost srdce.

 

V případě, že je průjem doprovázen varovnými příznaky, navštívíme lékaře ihned. Mezi varovné příznaky patří například hlen a krev ve stolici, bolest břicha, která přetrvává mezi křečemi, dále příznaky z odvodnění organismu, malátnost, tmavá moč.

 

Někdy podávání volně prodejných přípravků proti průjmu může maskovat závažnější onemocnění. Proto musí být délka jejich podávání omezená.

Autor: -jpo-

info@penzista.net

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.