Výzkum rodin, ve kterých pečovali o pacienta s Alzheimerovou nemocí

Čvn 22 2014

 

Hovoří se o tom, že péče o dlouhodobě nemocného je nejlépe realizována v rodině. Zda je to dobré pro pacienta, záleží na mnoha faktorech, jako jsou okolnosti, samotná diagnóza, nemocný, vlastní rodina a okolní prostředí. V Íránu byl uskutečněn výzkum v rodinách, kde pečovali o nemocného s diagnózou Alzheimerovy choroby. Domácí péče o takto nemocné zde převažuje. Studie zjišťovala, jak se péče o nemocného podepisuje na pečovateli z pohledu vnímání jeho vlastního zdraví.


Přes 150 pečovatelů vyplňovalo dotazník týkající se vlastního zdraví. Zodpovídali otázku na škále hodnocení velmi špatné (1) až velmi dobré zdraví (5). Podle výsledků studie byla střední hodnota vnímání vlastního zdraví pečovatele 3,03. Ze všech zpracovaných dotazníků 29 % pečovatelů bylo buď nespokojeno, nebo velmi nespokojeno s úrovní vlastního zdraví. Ukázalo se ovšem, že zátěž pečovatele při péči o nemocného nebyla jediným významným faktorem pro vnímání vlastního zdraví, ale byla identifikována jako silný prediktor. Závěr studie hovoří o tom, že snížení této zátěže představuje pro poskytovatele péče v rodině důležitý prvek v posílení vlastního zdraví.

 


Zdroj: Abdollahpour I, Nedjat S et al. Caregive burden. The strongest predictor of self-rated health in caregivers of patients with dementia. J Geriatr Psychiatry Neurol 2014.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..