Význam zdravotnických sítí pro pacienty s demencí – jak to funguje v Německu?

Dub 10 2017

U našich sousedů v Německu mají pro pacienty postižené demencí praktický význam lékárny, ordinace lékařů a nemocnice, které vytvářejí sítě a jsou na ně nastaveny. Podívejme se na to, jaký užitek to přináší pacientům a jejich příbuzným.

Až 3 milióny v roce 2050

Podle portálu S. Ratgeber stojí německé zdravotnictví před zatěžkávací zkouškou. Kromě typických věkem podmíněných nemocí se navíc připojují problémy s pamětí velmi často souvisejících s rozvíjející se demencí. V Německu je těchto pacientů v současnosti kolem 1,5 miliónu. Očekává se, že počet se zvýší na 3 milióny v roce 2050. Důležité proto je, aby jednotlivé složky zdravotnického systému z tohoto důvodu spolupracovaly. Ještě lépe by měly vytvářet nové koncepty, aby ulehčily zdravotní a sociální péči v postižených rodinách.

Personál je speciálně vyškolený pro péči o pacienty s demencí

Pro úspěch projektu je důležité, aby spolu jednotlivé organizace efektivně komunikovaly

Na několika klinikách se personál účastní speciálního školení. Cílem je naučit se znát zvláštní potřeby a požadavky pacientů s demencí a profesionálněji na ně reagovat. Další aktivitou je řetězec asi 50 lékáren. Lékárny se zapojily do spolupráce s Alzheimerovskou společností v bavorském Augsburgu. Cílem bylo vytvoření konceptu pro demenci přátelské lékárny. Na programu je nemoc samotná, ale také dostupné léky, jejich nežádoucí účinky, ovšem také jaké konkrétní úkoly by měl řetězec lékáren v systémové péči vlastně plnit. Sami lékárníci přiznávají, že díky konceptu jsou schopni na postižené pacienty citlivěji reagovat a jednat s nimi. Lékárníci tak umí rozpoznat lépe příznaky nemoci a přimějí postižené, aby navštívili neurologa nebo svého praktického lékaře.

Praktický lékař zaujímá klíčovou roli pro co možná nejrychlejší diagnózu a včasnou podporu příbuzných. Pojišťovny nabízejí rodinám postižených velmi širokou pomoc. Nicméně, pacienti a jejich příbuzní se o tom často vůbec nedozví, protože jednotlivé zdravotnické pilíře, které se problematikou demence zabývají, nejsou systematicky propojeny. Organizace samotné často mezi s sebou nekomunikují dostatečně.

Domácí lékař je často spouštěcím bodem

V oblasti jižního Saska existuje projekt FIDEM, který ve zkratce z němčiny znamená „Včasné informování a pomoc při demenci“. Za úkol si klade zapojit rodinné lékaře jako hlavní tahouny v tomto projektu. Mají být konzultačními partnery také pro ty,  kteří by se báli vyhledat poradnu. Praktický lékař má proto k dispozici jakousi databázi kontaktů, adres, které mohou pacienti s demencí nebo jejich rodiny okamžitě využít a dozvědět se tak, kam se cíleně obrátit.

Když lékař doporučuje rodinným příslušníkům konkrétní osobu jako poradce při demenci, kterého osobně zná. Takové osobní doporučení od rodinného lékaře je přijato mnohem lépe. Úspěch projektu FIDEM už ukazuje své první plody. Lékaři se cítí odlehčeni a rodiny obdrží právě tu pomoc, kterou potřebují. Buď je to úřední pomoc pečujícím rodinám, nebo praktické typy od ergoterapeutů, aby člověk s demencí pokud možno co nejdéle dokázal být samostatný.

Zpracováno podle S. Ratgeber

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..