Zapomínání jako známka demence

Lis 20 2017

Občas něco zapomenout je normální. Pokud ovšem selhává paměť často, může to být známkou onemocnění. Mnohdy je to jako prokletí. Člověk zná desítky let nazpaměť číslo telefonu svého starého dobrého známého a zrovna teď si jej nemůže vybavit. Nabízí se pak otázka. Neškodné výpadky  paměti nebo první známka počínající demence? Zapomenuté telefonní číslo není ovšem bezpodmínečně důvodem k starostem. Občasné výpadky v paměti mají všichni. U některých se vyskytují dle toho, jak rychle stárne náš mozek. Ani tak se ale v druhé půlce života nemusí neodvratně odehrávat výkonnost naší paměti. Ten, kdo zůstává aktivní a svou hlavu stále zaměstnává různými dalšími a dalšími úkoly, zvyšuje tak šance být ještě ve svých sedmdesáti letech stále duševně fit.

Kdy by se měl člověk nechat vyšetřit?

Na paměť mají vlivy například vnější vlivy nebo stres, který krátkodobou paměť utlumí. V určitých případech je ovšem vhodné nechat se kvůli výpadkům paměti vyšetřit lékařem. Pokud se výpadky vyskytují již delší dobu, začnou postiženému narušovat denní rutinu a komplikovat normální život. Jasně stanovená hranice, kdy se poruchami paměti začít odborně zajímat, stanovena bohužel není. Postižení by se proto měli radši nechat vyšetřit pro klid duše.

Příčiny rostoucích výpadků paměti, jdeme jako první za naším praktickým lékařem. Pokud to bude nezbytné, pošleshutterstock_594055430 vás k neurologovi nebo do ambulance, kde se poruchami paměti zabývají daleko rozsáhleji. Praktický lékař také může objasnit některé možné příčiny výpadku paměti. Může se jednat o:

Deprese. Psychiatrické nemoci mohou mít za následek poruchy paměti. Vedle depresí se sem počítají ještě různé fobie.

Snížená funkce štítné žlázy. V tomto případě netvoří štítná žláza dostatek vlastních hormonů. Příznaky mohou mimo jiné zahrnovat rychlou únavu, přibývání na váze, lehké mrazení a výpadky paměti. Jako léčbu předepisuje lékař zpravidla hormony štítné žlázy.

Nedostatek vitamínů. Pokud chybí tělu vitamín B12 (cyankobalamin) mohou vedle dalších projevů nedostatku být mimo jiné typické problémy s pamětí. Lékař obvykle diagnostikuje nedostatek a rozhodne, zda je nutná léčba vitamínem B12. Vitamín B12 je přítomen v živočišných potravinách jako je maso a mléko.

Nedostatek spánku. Rovněž další příčina poruch s pamětí.

Nemoci centrálního nervového systému. Ty mohou patrně vést k snížené výkonnosti paměti. Tento případ se vyskytuje u Parkinsonovy choroby, ale také u roztroušené sklerózy.

Nedostatek tekutin. Především starší lidé mají tendenci málo pít.

Léky. Různorodé léky mohou mít účinek na paměť. Lékař nebo lékárník vás může poučit, který lék by mohl ovlivnit vaši paměť. Rozhodně by neměl pacient lék přestat užívat ze své vůle. Nýbrž by se měl nejprve poradit s lékařem, jak případný problém řešit.

Návykové látky. Jedná se především o alkohol. Nejen, že ovlivňuje krátkodobě schopnost uvažování a přemýšlení, ale může škodit i dlouhodobě.

 

Další možné známky postupující demence

U demence je typické, že je poškozena především krátkodobá paměť. Postižení si jen velmi těžko vybaví něco nového. Narůstající výpadky paměti nejsou ovšem jediné známky počínající demence. Většinou přichází další oblasti duševní újmy. Alarmujícím znakem je, když najednou postižený těžko manipuluje s předměty, což mu předtím dlouhou dobu žádné problémy nečinilo. Například řízení vozidla. Také schopnost mluvit, orientovat se a také schopnost úsudku jsou postiženy. Samotná osobnost člověk a se může změnit. Klidní a zdvořilí lidé najednou začnou tíhnout k agresi.
Výraz demence zahrnuje několik rozličných stavů dohromady. Poruchy paměti jsou častěji projevem vaskulární demence nebo Alzheimerovy choroby. Patří sem například i Pickova choroba.

Vyvážená strava, sport a sociální kontakty jsou důležité

Obavy z demencí jsou u případů porušené paměti v mnoha případech bezdůvodné. Abychom se mezerám v paměti mohli ve stáří co možná nejvíce vyhnout, může si každý sám aktivně přispět, v tom jak se zdravě a vyváženě stravuje. Je také důležité udržovat vztahy a kontakty s přáteli, neboť kontakt s jinými lidmi posiluje zdravého ducha.

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..