Zdravé stravování a navíc s požitkem

Zář 09 2017

Zdravě jíst, zůstat pružným a štíhlým nebo se znovu zbavovat nadbytečných kil. Jde to vůbec? A navíc bez přísných diet a zřeknutí se všeho co nám chutná a máme rádi? Návodem jak na to, je stravovat se zdravě a přitom s požitkem. Vzpomenete si ještě, co jste jedli během posledních tří dnů? Pokud ne, tak jste pravděpodobně zcela rezignovali na doporučení výživových poradců. A takových doporučení platí pro zdravé stravování opravdu velmi mnoho. Pro udržení si mladistvého vzezření přitom stačí držet se pár rad a tipů.

Pět porcí ovoce a zeleniny za den

Německá společnost pro výživu například zavedla deset pravidel pro zdravé stravování.  Platí pětkrát za den porci seniori bilkoviny09ovoce nebo zeleniny. Přesněji řečeno dvě porce ovoce (celkem 200 gramů) a tři porce zeleniny (celkem 450 gramů). Mnozí z nás, ale raději možná vychutnají radši kousek čokolády, namísto zdravého jablíčka. Konec konců, když hovoříme o zdravém stravování, nejde pouze o pravidla, ale také o samotný požitek z jídla. Vlastnoručně vypěstovaná zelenina z domácího balkonu nebo zahrady má často více aroma než ta dovezená, kterou zakoupíte v supermarketu. Také po domácku upečená pizza chutná většinou lépe a je mimoto zdravější. Obsahuje více výživných látek a méně soli než pizza z chladícího regálu.

Aby se zdravě jedlo, je potřeba si jídlo vychutnávat

Zdravé stravování začíná vlastně tak, že dokážeme jíst s požitkem. Malé prohřešky proti zdravému stravování nenatropí žádné škody, pokud se ovšem nestanou pravidlem. Jako například opakovaně kvapně a nedbale spolykaná tabulka celé čokolády. Z pohledu psychologa je dokonce naprosto smysluplné, se občas proti zásadám zdravé stravy, které se snažíme dodržovat, provinit.

Při hubnutí je požitek z jídla důležitý

Mnozí z těch, kteří jsou souženi přísnou dietou, by s námi jistě nesouhlasili. Přesto je to tak, že při hubnutí je požitek z jídla důležitý. K čemu je udržovat radikální dietu a vzdát se všech oblíbených jídel, když po ukončení diety všechna ztracená kila znovu ztratíme?  Konzumace jídla patří zcela jasně k emocionálnímu způsobu chování. Kdo se při hubnutí vzdá příznivého požitku z konzumace jídla, tak ten nevydrží s hubnutím dlouho. Nehovoříme přitom o přísných dietách, nýbrž o trvalých změnách ve stravovacích návycích. A dokonce adekvátně k tomu, podle vlastní záliby a individuální chuti, aby se radost z jídla již ne zakrátko vytratila.

Přirozeně jsou pro správné stravování důležitá pravidla a rady, jak rozmanitě, zdravě a s plnými požitkem jíst.

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..