Žlučníkové kameny a strava

Bře 09 2019

Jeden z nejnepříjemnějších záchvatů je žlučníková kolika, která působí silné bolesti. Existuje pár stravovacích pravidel, při jejichž dodržování jim můžeme předcházet.

Žlučníkových kamenů může mít odhadem až polovina Čechů. Většina z nich o tom ale neví. Od sedmdesátky nosí nějaké kameny ve žlučníků téměř každý. Ženy jsou postiženy častěji než muži. I přes přítomnost kamenů ve žlučníku nejsou zaznamenány žádné potíže. Přibližně jen u jednoho ze čtyř, kdo je skutečně má.

Jak vznikají

bolesti břicha

Žlučníkových kamenů může mít odhadem až polovina Čechů. Většina z nich o tom ale neví

Svou roli hraje i genetická dispozice. Ovšem dlouholeté studie jasně dokazují, že až u 75 procent postižených je na vině životní styl. Existuje pár tipů ve stravování pro prevenci kamenů a také doprovodná léčba, která dobře pomáhá.

Nadváha a nedostatek pohybu patří mezi hlavní příčiny vzniku kamenů. Nadbytečná kila stimulují uvolnění cholesterolu v játrech. Cholesterol představuje 90 procent hmoty žlučového kamene. Tělo se ho chce zbavit a vytváří z něj kameny. Ty se tvoří nepřetržitě a v žlučníku se koncentrují a uskladňují.

I když jsou žlučové kameny přítomny, není potřeba nějakých dramatických změn

Normálně se udržují žlučové soli a lecitin v organismu v omezeném množství. Pokud se do organismu dostává pravidelně velké množství cholesterolu, metabolismus už ho nestačí zpracovat a naše tělo z něj začne vytvářet drobné krystalky. Abychom tomuto procesu zabránili nebo ho dokázali omezit, nejsou vhodná žádná radikální řešení. Navíc u příliš rychlého hubnutí se vyskytuje rovněž mnoho cholesterolu. Důležité je se stravovat pravidelně, nevynechávat denní jídla. A nesnižovat razantně příjem tuku. Pokud náš trávicí systém zpracovává potravu, kterou jsme přijali, dochází k podráždění žlučníku, ten vyplaví žlučovou šťávu, lépe řečeno žluč do dvanáctníku, úvodní části tenkého střeva, kde nastává za přítomností žluči a proces trávení tuků. Se žlučí se dostává ze žlučových cest do střeva také tzv. žlučový písek a nejmenší kamínky, předtím než z nich vzniknou skutečné kameny.
Více celozrnného pečiva, méně sladkého

Není vhodná strava příliš bohatá na sacharidy a s nízkým obsahem vlákniny. Ovšem i ten, kdo konzumuje hodně vlákniny a zeleniny, ale také hodně slazených minerálek, sladkého pečiva a bílého chleba, riskuje vznik kamínků. Podle odborníků poznáme kandidáty na žlučové kameny už z krevního obrazu. Při zvýšených hladinách cukru a tuků v krvi, se objeví za nějakou dobu potíže v břiše.

Jezte správně a rozmanitě

Jakmile jsou kameny už jednou zformovány, dají se zastavit díky zdravé stravě. Důležitá je vždy pestrá a vyvážená strava. Z té mají prospěch diabetici, ale také kardiaci, kterým je doporučována jako ochrana srdce a krevního oběhu. Vyvážená strava znamená třikrát denně zeleninu a ovoce, dvakrát týdně maso a ryby a třikrát týdně vegetariánská strava vařená s olivovým nebo řepkovým olejem a konzumace celozrnného pečiva. Experti radí konzumovat psyllium, které pomůže rozpustit cholesterol. Mnozí žlučníkáři dobře snášejí stravu, která nevede k pocitu plnosti a nadýmání a bolestem v nadbřišku. Samozřejmě se také omezí výskyt žlučníkových kolik.

Léčivé byliny, které pomohou proti žlučníkovým kamenům

K uklidnění žlučníku je vhodný anýz, kmín, fenykl, pelyněk nebo hořec, nejlépe všechny jako čajové směsi. I přes

close up of fresh fennel isolated on white background

Léčivé byliny na žlučník jsou nejlépe podávány ve formě čajových směsí

správnou stravu a užívání zklidňujících čajů nastanou případy, kdy musí zasáhnout chirurg. Kameny mohou být velikosti špendlíkové hlavičky, ale také velké jako vlašský ořech. Mnohé z nich se ukrývají v žlučníku a neozvou se, takže se na ně sotva přijde. Ale i kameny v kritické velikosti se začnou pohybovat v žlučových cestách. Začnou se posouvat hlavně po konzumaci tučného jídla. Kus kamene ucpe vývod žlučových cest do střeva a vyvolá obávanou koliku. Ta se projeví silnými bolestmi v pravém horním nadbřišku. Tato bolest může vystřelovat do ramene a zad, vyvolává nevolnost a dokonce i zvracení, a to i několik hodin.

Pět doporučení u žlučníkových kamenů

Vaše strava by měla být založena na celozrnném pečivu a zelenině. Jezte méně sladkostí. Udržujte si správnou tělesnou váhu nebo při nadváze začněte přebytečná kila pomalu shazovat.  Pěstujte pohyb.

Oříšky konzumovat můžete. Existují studie, které dokazují, že pravidelní konzumenti oříšků mají méně často kameny ve žlučníku. Účinné množství je hrstka oříšků, která se vejde do dlaně. Vysvětlení účinku je prosté. Kdo má rád oříšky, jí zdravěji a má menší tendenci k nadváze.

Alkohol je látkou, která má potenciál pro to, aby vyvolala koliku. A nejlépe studené pivo. Proto i kvůli dalším negativním účinkům platí, že čím méně alkoholu, tím lépe.

Často se setkáme s názorem, že konzumace až tří šálků kávy denně pomáhá proti žlučovým kamenům. Pravdou ovšem je, že kdo má kamínky, které se mohou pohybovat v žlučových cestách, může riskovat, že i káva u něj spustí žlučníkovou koliku.

Rostlinné oleje s obsahem nenasycených mastných kyselin mohou chránit před žlučníkovými kameny. Vhodný je olivový, řepkový nebo ořechový olej.

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

 

Inzerce
Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..