Změny ve zdravotnictví v roce 2016

Led 10 2016

 

Změna zdravotní pojišťovny možná ke dvěma termínům, dražší zdravotní pojištění…Jaké změny ve zdravotnictví nás čekají v letošním roce?

Očkování seniorů proti pneumokokovým infekcím

Podle novely zákona o veřejném zdravotním pojištění, který začal platit už loni v září, se mohou zdarma nechat senioři nad 65 let věku očkovat proti pneumokokovým infekcím. Patří mezi ně onemocnění, jejichž původcem je baktérie pneumokok. Mezi taková patří smrtelně nebezpečné záněty mozkových blan, těžké záněty plic nebo otrava krve. Očkování je možné teprve od 1. ledna. Do té doby se totiž nevědělo, která vakcína bude pro tento účel plně hrazenou zdravotními pojišťovnami.

Změny zdravotní pojišťovny možná dvakrát do roka

Pokud jste chtěli změnit v loňském roce zdravotní pojišťovnu, možné to bylo, ale pouze k jednomu termínu – k 1. lednu. Změna začala tedy platit až od 1. ledna a navíc jste museli tuto změnu nahlásit do stávající pojišťovny minimálně šest měsíců předem. Tedy nejpozději k 30. červnu 2015. Kdo si rozmyslel změnu pojišťovny až v červenci, bylo už pozdě. Než se tedy změna uskutečnila, musel dotyčný čekat dalšího půldruhého roku. V roce 2016 můžete změnit zdravotní pojišťovnu také pouze jednou, ale máte na to dva termíny – od 1. ledna nebo od 1. července. Přihlášku k nové zdravotní pojišťovně je však nutné podat nejpozději tři měsíce před požadovaným dnem změny.


Pojištěnec tak může snadněji využít přechod k pojišťovně, pokud se mu zdá, že jiná pojišťovna nabízí lepší služby. Týká se to hlavně příspěvků na dobrovolná očkování, jako jsou očkování proti klíšťové encefalitidě, žloutence A a B nebo před cestou do nějaké exotické destinace. Pojišťovny také poskytují příspěvky na různá nadstandardní onkologická vyšetření nebo na vitamíny.

Zvýšení minimální platby zdravotní pojišťovně

Fyzické osoby neboli osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) budou mít povinnost platit měsíčně vyšší minimální platbu na zdravotní pojištění. Tato částka se zvyšuje na 1823 korun. Její výše se odvíjí od výše minimální mzdy. Ta je od ledna vyšší a činí 9900 korun. Za zaměstnance tuto částku odvádí zaměstnavatel. Ti se proto o ni starat nemusí. Zvyšují se i prostředky, které musí platit za své pojištěnce stát. Sem patří důchodci, studenti, děti, nezaměstnaní nebo také lidé na rodičovské dovolené. Platba pojistného se zvyšuje z dosavadních 845 korun na 870 korun měsíčně.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..