Co pomáhá pro uvolnění šíje
Co dělat, když bolí krční páteř? Můžeme si položit podobnou otázku. Co se děje s vlněnými vlákny, když se vyperou v příliš horké vodě? Scvrknou se a ztratí svou pružnost. Něco podobného se děje se svaly, které se málo nebo špatně protahují.
Při svislých ramenech s hlavou sklopenou stále dopředu, pak dochází ke zkracování kývačů krku. Některé cviky dokáží tyto potíže zavčas řešit. Pokud se u vás takové potíže vyskytují již delší dobu a nedochází ke zlepšení, je daleko vhodnější tento problém konzultovat s vaším lékařem. Ten by vám měl objasnit případnou příčinu a zvolit vhodnou terapii. Pokud jsou vaše potíže mírného rázu nebo potřebujete jednoduše vaší krční páteři a šíji dopřát uvolnění, zkuste tyto cviky.
Kutálejte míčkem
Postavte se zády ke stěně asi na vzdálenost 30 cm. Mezi záda a stěnu sevřete masážní míček velikosti 8-10 cm, nejprve trochu vpravo od páteře. Rolujte míčkem lehce nahoru a dolů. Na ztuhlé místo můžete působit i lehce větším tlakem. Samotnou páteř vynechejte. Zavřete oči a soustředěně vdechujte a vydechujte vědomě. Pak přiložte vlevo od páteře a rolování opakujte. Cvik podporuje prokrvení a jemně uvolňuje napětí.
Vytáčení trupu a hlavy
Položte se na měkkou podložku (tlustší koberec, gymnastickou matraci) v poloze na bok. Obě dlaně si podložte na šíji. Natočte horní polovinu těla a hlavu plynulým pohybem na opačnou stranu. Proveďte v této poloze 5 až 10 vdechů a výdechů. Pak změňte stranu. S tímto cvikem protahujete svaly hrudníku a břicha, které mají tendenci se zkracovat. Zlepšujete tím i pohyblivost hrudní páteře a zvyšujete stabilitu šíje.
Dlouhý postoj
Opřete se v lehkém podřepu zády a hlavou o stěnu. Nejlepší bude, když mezi stěnu a hlavu vložíte složený ručník. V kolenou se lehce pokrčte, netlačte ovšem na bederní páteř. Vytáhněte zátylek dlouze posunutím zadní části hlavy nahoru až vytvoříte dvojitou bradu. Uvolněte si spodní čelist. Počítejte do 3. Pak cvik znovu opakujte, celkem desetkrát. Tento cvik uvolňuje natahovače šíje a ohybače krku.
Proveďte úplné otevření
Postavte se s lehce pokrčenými koleny zády ke stěně a vložte měkký gymnastický míč mezi stěnu a svou hrudní páteř. Opřete se horní částí těla a šíjí opatrně vzadu přes míč směrem ke stěně. 3x se hluboce nadechněte a vydechněte. Opakujte 5 až 10x. Tento cvik protahuje a mobilizuje krční a hrudní páteř. Odlehčuje ramennímu pletenci.
Provádějte tah
2 metry dlouhý latexovou posilovací gumu s lehkým odporem (například odkaz) ohněte uprostřed a zavěste a upevněte za rám dveří. (Přesvědčte se, že je konstrukce dveří dostatečně pevná). S asi metrovým odstupem od dveří rozkročte nohy na vzdálenost kyčlí. Omotejte si natahovací gumu dvakrát kolem dlaní ruky. Vaše ruce táhnou gumy rovnoměrně desetkrát z horní přední strany dozadu do dolní části. Dýchejte klidně, ramena zůstávají pokleslá. Napínejte stavly v trupu. Alternativně můžete pásku připevnit na rukojeť zavřených dveří a pak cvičit vsedě. Tento cvik posiluje svaly na zádech a v ramenou, které slouží k správnému držení šíje.
Comments
Leave your comment