Jak pomoci správnému trávení při oslavách na konci roku
Zkrátka v poslední dny roku toho konzumujeme v průměru za den více v různém složení než po celý rok. Takovéto přejídání nám neusnadní ani permanentně plné nebo doplňované talíře cukroví buď doma nebo na návštěvě u rodiny nebo známých. Míváme často pocit stálého zasycení… Pak se cítíme celý den nafouknutí jako balón. Tomuto pocitu se dá předcházet, a nebo ho můžeme sami podstatně mírnit.
Při trávení se nám tvoří v trávicím ústrojí, v žaludku a hlavně ve střevech velké množství vzduchu. Množství vzduchu závisí na naší váze, objemu trávicího ústrojí a množství a druhu zkonzumovaných potravin. Vzduch se do trávicího ústrojí dostane také při polykání. Přirozeně se tvoří plyny hlavně při trávení. Proto se nadýmání, lidově řečeno „nafukování nebo nafouklé břicho“, ozývá hlavně po jídle. Jedná se o fyziologický proces v našem těle.
Sladké a čerstvé pečivo významně přispívá k pocitu nadýmání a plynatosti
Z potravin, které se na nadýmání podílí nejvíce, jmenujme hlavně různé druhy luštěnin, ale i cibuli, nebo také čerstvé a sladké pečivo. Od pocitu nafouknutí po jídle nám mohou pomoci přípravky s obsahem látky nazvané simetikon, která působí čistě fyzikálně a laicky řečeno odpěňuje. Simetikon se z našeho trávicího ústrojí nevstřebává a je proto velmi bezpečný, bez nežádoucích účinků. Spojuje malé bublinky ve větší, které se snadno vstřebají nebo odejdou ven z těla.
Simetikon působí proti plynatosti
Pro lepší pocit trávení pomůže i mátová silice, která zamezuje vzniku plynatosti. Máta je osvědčený prostředek na podporu trávení. Uvolňuje stahy hladkého svalstva trávicí trubice a pozitivně působí na činnost žlučníku. Přípravky se dle potřeby užívají v dávce 1-3 tobolky denně. 1 tobolku vždy po jídle. V lékárně můžete zakoupit například Noball (s obsahem simetikonu a mátové silice) nebo Espumisan, v kterém je také obsažen simetikon.
Comments
Leave your comment