Jak se dá trénovat sluch v pokročilém věku
Stejně jako klouby nebo zrak, ztráta sluchu se pomalu plíží. Kolem 30 přestane sluch rozlišovat a začne mít mezery v poslouchání vysokých tónů. My si toho ale téměř nevšimneme. Kolem 60 let začínají naše uši méně rozumět lidským hlasům a ztrátu sluchu už začínáme registrovat. Ve věku nad 70 let více než každý druhý člověk špatně slyší.
Vnitřní ucho obsahuje smyslové buňky, které se se zvyšujícím věkem, začínají ubývat. Vědecké poznatky došly k tomu, že akustika je pro mnoho seniorů poměrně vysoce výkonná disciplína. Nicméně na výkonnost sluchu má také vliv stav naší paměti, koncentrace a zpracování zvuků v mozku.
Katharina Müllerová z Mnichova vytvořila školící program pro seniory, při kterém se věnovala zlepšení sluchu z poslechu a komunikace. Výsledkem programu je to, že jeho účastníci dokázali zlepšit výkonnost sluchu, tím i koncentraci. Celkově se zlepšilo vnímání okolních zvuků. Mnozí z účastníků se začali zajímat o naslouchátka, o kterých přitom předtím ani nechtěli slyšet. Sluch se stal zkrátka obohacujícím článkem každodenního života.
Cvičení sluchu je vhodné pro seniory se sluchadlem i bez něj. Potíže se sluchem by měli být vyšetřeny ušním specialistou.
Cvičení 1: Na uších klapky
Vyhledejte rušné místo ve městě. Třeba na náměstí. Zaposlouchejte se do zvuků kolem. Slyšíte bouchání dveřmi, hovor z dálky s útržky slov, boty na vysokém podpatku. Rozpoznejte tyto a další zvuky a především se zaměřte na to, z jakého směru ty zvuky přicházejí.
Tímto cvičením se trénuje směrový sluch. Je to funkce, do značné míry závisící na koncentraci a pracovní paměti. Tato funkce sluchu se hodí hlavně dobře při provozu na silnici.
Cvičení 2: Zdvojená pozornost
Přijeli k vám vnoučasta na návštěvu? S nimi můžete provést také jedno ze cvičení sluchu. Sedněte si doprostřed. Jedno vnouče bude po vaší pravé straně a druhé vnouče po levé straně. Nechte obě vnoučata mluvit a každý nějaký jiný příběh, nebo například to, co zažili poslední den ve škole nebo v kroužku. Každé tedy mluví na jiné téma. Snažte se sledovat oba jejich příběhy.
Toto cvičení představuje skutečnou výzvu. Ale je to zároveň opravdu dobrý trénink. Zlepšíte schopnost slyšet a rozumět v obou směrech. Cvičení zlepšuje porozumění řeči, zejména v hlučném prostředí.
Cvičení 3: Nastražte uši
Jděte tam, kde je hluk. Například do nákupního centra. Někde se zastavte, nastražte uši a zaměřte se na jeden jediný zdroj zvuku. Může to být třeba rozhovor mezi dvěma lidmi, kteří stojí nebo sedí opodál nebo rozhovor mezi prodavačem a zákazníkem. Případně i hlas z reproduktoru. Nic ostatního neposlouchejte, jiné zdroje zvuku jakoby vypněte.
Toto cvičení trénuje selektivní poslech. V hlučném prostředí váš sluch odfiltruje to, co není důležité. Tímto trénujeme koncentraci a naši mysl.
Cvičení 4: Požádejte mluvčího, aby hovořil pomaleji a zřetelněji
Někdy je těžké vnímat a slyšet všechno, co se ve vašem okolí děje. Například když si jdete s přáteli sednout na kávu nebo do prostředí, kde je živá a intenzívní konverzace. Nestyďte se a oslovte mluvčího, když něčemu nerozumíte. Vysvětlete přátelským tónem, jak by se s vámi mělo mluvit, abyste pochytili vše, co říká. Požádejte ho, aby mluvil pomaleji a jasněji, nebo aby větu zopakoval jinými slovy.
Různé vědecké programy zjistli, že je daleko lepší být při omezení nebo ztrátě sluchu upřímný a otevřený a nic nezakrývat. Mluvit nahlas nikomu vůbec neprospěje. Pokud konverzujete pouze křičením, pak křičíte, máte vyšší hlas a připadáte si jako v boji. A v tom tkví i jeden z problémů při oslabeném sluchu.
Cvičení 5: Ztlumte si zvuk
Sledujete večerní zprávy. Jste zvyklí je sledovat každý den. Vyzkoušejte toto. Ztlumte zvuk na vaší televizi. Abyste všemu porozuměli, zkoušejte odezírat z úst toho, kdo právě v televizi hovoří a vy jej můžete sledovat. Dokážete odhadnout, co říká? Abychom totiž porozuměli všemu, co se říká, nevědomě využíváme také optické informace. Mezi ně patří pohyby rtů, tváří, jazyka a krku druhého člověka. Tak si trénujeme i naše oči.
A ještě jeden úkol navíc. Domluvte se s přáteli, že se budete dorozumívat pouze pomocí gest a nebudete přitom mluvit. K porozumění gesta pomáhají. Toto cvičení provádějte pouze se známými, které dobře znáte a znáte už i jejich gesta.
Odborníci tvrdí, že každý problém se sluchem je individuální jako otisk prstu. Proto vyzkoušejte všechno, abyste zjistili, co vám nejlépe vyhovuje.
Autor: -jpo-
Zpracováno podle S. Ratgeber
In Same Category
- Oční poradna: odstranění dioptrií laserem trvá pár minut, důležitá je následná péče
- Jan Janský, objevitel krevních skupin, by oslavil 150 let. Jeho objev zachránil spoustu lidských životů
- Leden je měsícem rakoviny děložního čípku: Věděli jste, co nemoc způsobuje a jak se jí vyhnout?
- Poskytování péče je fyzicky i duševně náročné
- Pneumokokové infekce mohou být zákeřné ve všech obdobích života
Comments
Leave your comment