Jak se může objevit chvění rukou ve starším věku
Stejné potíže se objevily i u její kamarádky Marie, která doposud stále chodila pravidelně pracovat. Svůj handicap třesoucí se pravé ruky chtěla před pár lety kompenzovat tím, že bude v práci více mluvit než psát. Ovšem při převážně kancelářské práci to moc nešlo. To byl důvod k předčasnému odchodu do důchodu a k tomu, že začala více používat levou ruku.
Třesoucí ruka podle zkušeností obou výše zmíněných seniorek nejvíce vadí při přikládání šálku s nápoji k ústům nebo při krájení zeleniny. I další každodenní aktivity však mohou být často jednou velkou partií třesoucích se rukou. Třes, odborně nazývaný tremor, se objevuje jako porucha pohybu v souvislosti s věkem asi u 5 procent lidí nad 65 let. Jeho projevy jsou většinou plíživé.
Vedle této věkově podmíněné formy se však vyskytují ještě další důvody pro trvalé, částečně také velmi rušivé chvění jednotlivých článků prstů. Pokud nás obtěžují a omezují v našich běžných denních aktivitách, měli bychom vyhledat lékaře. Z důvodu dalšího objasnění příčiny praktický lékař posílá pacienta s třesem k neurologovi. Pro stanovení správné diagnózy záleží třeba také na tom, jak silně se ruka třese nebo doslova viklá, zda se objevuje třes především v klidu nebo spíše při držení nějakého předmětu, zda dochází také spolu s tím ke třesu dolní končetiny nebo hlasu.
Chvění při chladu nebo při rozčilení
Důvodem pro stavy, kdy se nám začnou třást ruce, je adrenalin. Jak vědí dobře experti. Nedobrovolné stažení různých svalů je v takovém případě zapříčiněno stresem a je přirozené. Může se jednat o projev na nějaké významné velké rodinné události, třeba na svatbě nebo pohřbu nebo když čekáme v chladném počasí. Takový třes potká jednou každého, bez rozdílu věku. Jakmile se člověk zbaví situace vyvolávají stres a uklidní se, nebo se zahřeje v teple, vymizí i třes.
Otázkou je, co se děje, když třes přetrvává. Jedná se o Parkinsonovu chorobu? Ve většině případů je to otázka pro neurologa. O Parkinsonovu chorobu se skutečně může jednat. Ale třes může být rovněž projevem nějaké poruchy látkové výměny nebo jiného organického onemocnění.
Je na vině štítná žláza?
Různé laboratorní testy a vyšetření odhalí u každého desátého pacienta nad 50 let, který trpí třesem rukou nadměrnou funkci štítné žlázy nebo postižení ledvin, nedostatek vitamínů nebo postižení nervů způsobené cukrovkou. Za třes mohou být zodpovědné i některé léky ze skupiny antidepresiv nebo antiepileptik. Dokonce i samotná antibiotika.
Pokud je nemoc vyvolávají stres správně léčena a pokud se odstraní výše zmíněný nedostatek vitamínů v těle, nebo se vysadí nebo vymění léky vyvolávají třes, zbavíme se obtěžujícího třesu poměrně rychle. Pokud nás tedy třes trápí a neznáme jeho skutečnou příčinu, neměli bychom váhat a lékaře navštívit nebo konzultovat.
Na co se může ptát lékař
Otázky, které vám může při vyšetření třesu položit lékař, jsou následující:
Jak dlouho už třes trvá?
Zažíváte třes, jen když pijete například kávu nebo jste z něčeho rozčilení?
Chvěje se vám ruka, když v ní něco držíte, například šálek s čajem nebo podobně?
Co se děje, když provádíte nějaký pohyb rukama?
Třese vám také hlava, trup nebo i vaše nohy?
Třesou se vám ruce, i když je složíte třeba do klína?
Zbaví se vaše ruce třesu, když s nimi začnete vykonávat nějaký pohyb?
Je třes doprovázen poruchami, například zadrháváním řeči nebo poruchami vidění?
Autor: REDAKCE
Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů
info@penzista.net
In Same Category
- Oční poradna: odstranění dioptrií laserem trvá pár minut, důležitá je následná péče
- Jan Janský, objevitel krevních skupin, by oslavil 150 let. Jeho objev zachránil spoustu lidských životů
- Leden je měsícem rakoviny děložního čípku: Věděli jste, co nemoc způsobuje a jak se jí vyhnout?
- Poskytování péče je fyzicky i duševně náročné
- Pneumokokové infekce mohou být zákeřné ve všech obdobích života
Comments
Leave your comment