Jak se vyvarovat pádů na schodech

Zář 01 2020

Vystouplá místa, schody, stupínky nebo různé výdutě patří k největším k překážkám v domácnosti a představují určité riziko pádu. Náš portál přináší tipy, jak různá místa ve vaší domácnosti zabezpečit tak, abyste nepříjemným pádům nebo klopýtnutím předešli.

Pohybovat se po schodech s jistotou

Na obou stranách schodů by měla být madla pro zachycení rukou. Schodiště většinou disponují do zdi připevněnými madly pouze na jedné straně. Když si madla vybíráte, dbejte na to, aby byla dobře vidět. Tedy měla by mít dostatečný barevný kontrast a být dobře odlišitelná oproti sousednímu povrchu. Ideální jsou kulaté nebo polokulaté tvary s průměrem 3,0-4,5 cm. Odstup od zdi by měl být alespoň 5 cm. Ještě jedno praktické pravidlo. Při pohybu po schodech, ať už dolů nebo nahoru, by měla vaše ruka jít jako první po celou cestu po schodech.  Proto je vhodné madla umístit tak, aby začínala na stěně 30 cm za začátkem schodů a končila 30 cm za jejich koncem. Madla jakoby schody o tuto vzdálenost předchází.

Podlaha nejlépe protiskluzová

Protiskluzové schodové hrany, stejně tak jako protiskluzové schodové profily, slouží k zabránění uklouznutí na schodech a následnému pádu. Představují také ochranu samotných schodů. Při jejich instalaci tak omezíte riziko uklouznutí a zranění. Dnes se dají sehnat i protiskluzové pásky v takzvaném fotoluminiscenčním provedení. Ve tmě tak po nějakou dobu svítí. Mají tak dvě funkce, kdy chrání před uklouznutím a navíc označují cestu na schodech. Navíc lepené schodové hrany a profily mají speciální nášlapnou plochu, která zabraňuje uklouznutí. Dalším řešením proti skluzu může být koberec, který se položí na dřevěné schody nebo na dlažbu.

Reklama
Postarejte se o dobré světlo

Pokud potřebujete při pohybu po schodech cestu po schodech osvítit a spínač pro stropní světlo je příliš daleko, je možné opatřit schodiště bodovými svítidly. Pokud musíte v noci často chodit z pokoje ven, je praktické umístit na začátek a konec schodů dobře dosažitelný světelný spínač, který neustále svítí ve tmě. Největším rizikem jsou většinou první a poslední schody. Ty se dají označit páskem, který je dobře vidět.

Noste vhodnou obuv

Noste pevně padnoucí a uzavřenou domácí obuv místo otevřených pantoflí. Z pevně padnoucí obuvi nevyklouznou paty a vy tak předcházíte zakopnutí. Pro pohyb po schodech se ani nehodí příliš dlouhé nebo široké sukně nebo kalhoty se širokými vlajícími zvony.

Riziko klopýtnutí a pádu představují také překážky na schodišti nebo v jejich okolí

Na schody nic nevystavujte. Ani na plochy kolem schodů. I když to může hezky zdobit vaši domácnost, jako například okrasné květiny nebo léčivé byliny. Dbejte na to, aby na schodech nezůstávaly hračky po návštěvách vašich vnuků. Také obrazy pověšené po celé délce schodiště představují určité riziko. Je lepší je pověsit na bezpečnější místo. Pokud máte váš telefon ve spodním patře a stává se vám, že nechcete zmeškat hovor a spěchat zvednout sluchátko dolů po schodech, je bezpečnější si opatřit zařízení, které vám zajistí přijímání hovorů na dálku, a k aparátu vůbec nemusíte. Nápravu může představovat bezdrátový generátor telefonního signálu. Ten blikáním LED diody nebo hlasitým signálním tónem příchozí hovor. Tento vysílač se jednoduše zapojí mezi telefonní zásuvku a telefon. Díky rádiovému přenosu můžete umístit signalizátor neomezeně na jakémkoliv místě, a to až do vzdálenosti 30 metrů od vysílače. Na hovor vás upozorní pomocí jasného světla a/nebo signálního tónu.

 

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

Jak vytvořit bezpečí v koupelně pro seniory

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..