Co udržuje srdce a cévy ve formě

Čvn 13 2017

Srdce a cévy se starají o přísun kyslíku a živin pro naše tělo. Srdce představuje pumpu, která každou vteřinu našeho života rozvádí krev přes cévy do těch nejmenších oblastí našeho těla. Tak se dostávají kyslík a další látky, hormony, imunitní buňky a další důležité působky tam, kde jsou potřebné.

Usazeniny na stěnách zužují cévy

Stejně jako bereme samozřejmou neustávající práci našeho srdce, existují pochopitelně i příčiny, které mu mohou škodit. Onemocnění srdečně-cévního systému mohou být životu nebezpečná. Řadí se k nejčastějším příčinám smrti v evropských zemích. Přitom se dá spoustě věcí předejít nebo se jim vyhnout.

Výchozím bodem pro poškození srdce a cév jsou často usazeniny složené především z tuků a vápníku, které se tvoří prostata fytofarmakana cévních stěnách. Vzniká stav odborně nazvaný arterioskleróza, která se nazývá rovněž koronatění cév. To způsobuje menší elastičnost a smrštitelnost cév vedoucí k poruchám průtoku krve. Nejčastějšími rizikovými faktory pro tvorbu usazenin, neboli aterosklerotických plátů, je zvýšená hladina cukru v krvi při cukrovce, nepříznivý poměr tukových látek v krvi s převahou LDL-cholesterolu, kouření a vysoký krevní tlak.

Infarkt srdce při uzávěru nemocných koronárních tepen

Koronární tepny nazývané také věnčitě tepny vyživují samotnou srdeční svalovinu. Jsou tedy spoluzodpovědné za srdeční činnost. Nebezpečné je, když se zúží cévy, které dodávají živiny do srdečního svalu. Usazenina, která způsobuje zúžení, se může roztrhnout nebo prasknout a stát se zdrojem sraženiny, neboli trombu, který ucpe cévu. Tímto způsobem dochází k srdečnímu infarktu. Postižená tkáň není dostatečně zásobována a odumírá.

Varovné příznaky jsou silná bolest na hrudi, která může vystřelovat do ostatních částí těla, pocit tísně na hrudi. Často jsou příznaky doprovázeny studeným potem, pocity slabosti a bledou kůží. Projevy jsou u jednotlivých lidí rozlišné. Příznaky nejsou vždy vyjádřeny jednoznačně. Bolesti mohou někdy také chybět. Infarkt je akutní stav a je důležité okamžitě volat první pomoc na čísle 155. Na linku 155 lze volat z telefonu jakékoliv veřejné sítě v ČR, včetně mobilních telefonů. Číslo linky 155 je vždy bez předvolby. Volání je vždy zdarma. Nejsou potřebné mince, telefonní karta ani kredit.

Další postižení srdce a cévního oběhu

Srdeční slabost bývá následkem zvýšeného krevního tlaku nebo infarktu. Srdce ztrácí část své svalové síly. Postiženým se už při lehké námaze rychle nedostává dechu. Usazeniny v jedné z krčních cév nebo v malých cévách mozku mohou spustit mozkovou mrtvici.

Tipy jak udržovat srdce a cévy ve formě

Pro srdce prospěšná výživa – denně dostatek ovoce a zeleniny. Méně živočišných tuků ve formě sýra nebo červeného masa. Nejvhodnější jsou nenasycené mastné kyseliny z rostlinných olejů a ryb.

Dostatek pohybu. Kdo se pravidelně hýbe, působí dobře na svůj krevní tlak, hladinu cukru a tuků v krvi. Kromě toho zlepšuje prokrvení srdeční svaloviny. Pohyb by se měl provozovat vícekrát do týdne. Pokud se do sportování pouštíte po delší době nebo již máte známky některého onemocnění, měli byste se bezpodmínečně před začátkem svých aktivit poradit se svým doktorem, který vám poradí, jaká zátěž a v jakém kvantu je pro vás vhodná.

Hlídejte si krevní tlak. Vyšší tlak škodí stěnám cév. Kdo si sám naměří opakovaně vyšší tlak, měl by navštívit lékaře. Jak správně měřit tlak a kdy můžete hodnoty tlaku považovat za vysoké, se dočtete zde.

Přestat s kouřením. Pravidelné kouření zvyšuje hodnoty tlaku stejně jako usazeniny na stěnách cév. Dobrou zprávou je, že kdo se tohoto návyku zbaví, klesná u něj rychle riziko infarktu. Je proto lepší skoncovat s kouřením již dnes než čekat do zítra.

Zhubnout. Nadváha je dalším rizikovým faktorem infarktu.

Správné hodnoty cukru a tuku v krvi. Při poškozené látkové výměně cukrů se shromažďuje cukr neboli glukosa v krvi. To napomáhá tvorbě usazenin ve stěnách cév. Ten, kdo se léčí na diabetes, by měl být léčen pod odborným dohledem internisty a dbát na správné hodnoty cukru v krvi. Rovněž vysoké hladiny LDL cholesterolu (low-density lipoprotein, lipoproteinu s nízkou hustotou) jsou rizikovým faktorem koronatění tepen. HDL cholesterol (high-density lipoprotein, lipoprotein s vysokou hustotou) působí na cévy ochranně. Správná výživa, pohyb a správné léky pozitivně ovlivňují riziko.

Pravidelné preventivní prohlídky. Poškozené cévy se dlouhou dobu neprojevují a nečiní žádné zdravotní potíže. První známky se mohou projevit až při lékařské prohlídce. Při té se mohou zjistit nesprávné hodnoty cukru a tuku v krvi nebo již samotné projevy počínajícího postižení.

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..