Na co dát pozor, pokud si doma měříte krevní tlak? Pokud hodnoty svého krevního tlaku neznáte, měli byste si jej změřit. Každý druhý senior má zvýšený krevní tlak. Mnoho lidí přitom ani neví, že může být jejich tlak zvýšený. Vysoký krevní tlak neboli hypertenze začíná při překročení hodnoty 140/90 mmHg. Vysoký tlak zvyšuje riziko výskytu onemocnění oběhového systému, jako jsou srdeční infarkt nebo cévní mozková příhoda. Proto je důležité si krevní tlak pravidelně kontrolovat.
Správné nasazení tlakoměru
Manžetu upevněte vždy ve výši vašeho srdce. Pokud je příliš nad nebo příliš pod úrovní srdce, mohou být naměřené hodnoty falešné. Případně položte svou paži na zvýšenou podložku, tak aby byla manžeta ve výši srdce. Manžetu přiložte přímo na kůži, tak aby vytvářela na kůži lehký tlak.
Před měřením tlaku si dopřejte vždy odpočinek
Namáhavé pohyby, stres, napětí, jsou faktory, které se neslučují s měřením krevního tlaku. Před měřením si dopřejte alespoň pět minut klid. Sedněte si a čekejte, až bude vaše tělo klidné a odpočaté. Pak teprve měřte.
Tlak je nejlepší měřit ráno
Krevní tlak vykazuje během dne určité známky kolísání. Ráno jsou jeho hodnoty zpravidla nejvyšší, v průběhu dne dosahuje svých nižších hodnot a navečer se opět zvedá. Kontrolujte hodnoty svého tlaku vždy pokud možno ve stejný denní čas, abyste jeho hodnoty mohli lépe srovnávat. Nejlépe měřte ráno a večer, kdy jsou hodnoty nejvyšší. Pacienti, kteří se léčí na hypertenzi, měří tlak vždy před užitím léků.
Pro správné měření krevního tlaku doma existuje několik důležitých zásad:

Hodnoty krevního tlaku si zaznamenávejte
Když měříte tlak doma, piště naměřené hodnoty do svého deníku. Můžete tak lépe rozpoznat dlouhodobé změny v hodnotách tlaku. Deník se zaznamenanými hodnotami můžete vzít na kontrolu ke svému lékaři. V dnešní době tlakoměry zaznamenají až posledních 30 naměřených hodnot.
Měřte na ruce, na které je to pro vás jednodušší
Hodnoty měřené na pravé a levé ruce se mohou odchylovat. Do určitého stupně je to normální. Teprve při vyšších rozdílech (nad 10 mmHg) byste měli upozornit vašeho lékaře. Zpravidla se doporučuje měřit tlak na ruce, na které je vyšší. I když kardiologové doporučují měřit tlak na paži, na které je to pro vás jednodušší. Praváci mohou měřit tlak na levé ruce a obráceně.