Fitness v seniorském věku

Dub 09 2018

Stále více navštěvují senioři fitness centra a fitness studia. Aby pobyt v nich přinesl očekávané výsledky a byl bezpečný, měli by dbát na pár věcí. Stárnout znamená v dnešní době pro mnoho seniorů také být aktivní. Čím dál více seniorů se věnuje nějakému sportu až vysokého věku. Vpřed je žene radost z pohybu, ale také cíl zůstat fit, soběstačný a nezávislý, a to pokud možno co nejdéle.

Do fitness se dá začít chodit v každém věku

V některých „fitkách“ je dnes kolem 20 procent návštěvníků starších 56 let a zhruba kolem 10 procentům návštěvníků je dokonce více než 65 let. Tato hranice není konečnou. Například v jednom fitness centru v Německu se objevuje pravidelně i pár seniorů kolem 85 let.

Ovšem jak radí experti. Aby trénink ve fitness centru opravdu něco přinesl, mělo by se začít vstupní analýzoufitness ve starsim veku fyzického stavu daného sportovce seniora. Mnoho fyzioterapeutů a trenérů má dnes zkušenosti s vedením a trénováním sportovců se zdravotními omezeními. To se týká i seniorů v pokročilejším věku.
Před prvním tréninkem vyšetření u lékaře

Pokud se rozhodneme začít navštěvovat fitness centrum a nemáme doposud žádné zkušenosti, měli bychom začít nějakým vstupním rozhovorem s trenérem ve fitness centru, přímo na místě. Trenér by měl znát nemoci, na které se léčíme nebo jsme se v minulosti léčili, měl by vědět jaká máme omezení nebo handicapy. Důležité je si stanovit tréninkové cíle. Dnes slouží k zhodnocení fyzického stavu sportovce seniora různé testy vitality. Po absolvování vstupního testování je stanoven tréninkový plán, který by měl rovněž zohledňovat slabá místa sportovce seniora. Dr. Langenstein, sportovní lékař z norimberské kliniky, zdůrazňuje, že lékař by měl hlavně poradit, jak mají pohybové aktivity u seniorů ve fitness probíhat, pokud jsou léčeni na chronické nemoci, jako jsou hypertenze, artróza kloubů, cukrovku nebo mají umělé klouby a užívají pravidelně léky. Často se však stává, že právě prodělaná onemocnění nebo léčené nemoci jsou často důvodem, proč se sportu senioři musí vzdát.

Trénink bez bolestí, trénink s cílem a pravidelný trénink

Ano. Pokud jde o trénink, rozvíjejí se u sportovců někdy nezdravé ambice. Sportovci v každé věkové skupině se snaží dosáhnout maximálního sportovního výkonu, a proto zatěžují svůj organismus při sportu nadměrně nebo příliš intenzívně. Starší lidé by měli trénovat vytrvalost, sílu a koordinaci pohybů. Starší sportovci se nejvíce věnují vytrvalosti, přesto je důležité věnovat úsilí také posilování svalstva a koordinaci pohybů. A to především kvůli prevenci pádů a snížení rizika jejich výskytu. Koordinace se dá trénovat také hraním míčových her.

Pohybové aktivity v ČR pro seniory

Budování svalů místo nedostatku pohybu

Odměnou za pravidelný a cílený trénink je stabilní svalový korzet a více pohybu. Svaly chrání trup a klouby a oddalují také známky jejich opotřebení. Nedostatek pohybu ve vyšším věku vytváří nebezpečnou sestupnou spirálu. Kvůli nedostatku cvičení ztrácejí svaly sílu. Kvůli tomu lidé omezují pohyb, a pokud taková činnost chybí, nadále senior sílu ztrácí.

Sport má přitom pozitivní účinky ne pouze na svaly, krevní tlak nebo krevní cukr. Studie prokázaly, že může působit preventivně na demenci Alzheimerova typu a deprese. Při sportu mozek vylučuje neurotransmitery, které dělají dobře našemu tělu. Je to ten důvod, proč se lidé cítí svobodněji nebo sebevědoměji, když se člověk hýbe vydatně.

Na co byste měli myslet, když vkročíte do fitness centra

Obrátit se na kvalifikovaného trenéra

Vstupní kontrolu všeho zdravotního stavu

Individuální tréninkový plán, který se přizpůsobuje vlastnímu tělesnému omezení

Správné vedení pohybu na přístrojích

Pravidelná kontrola výsledků tréninku

Bezbariérový přístup

Sprchy pro jednoho

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář