Kdy se zvyšuje potřeba vitamínů?

Dub 09 2019

Při vyvážené a pestré stravě v našem těle zpravidla nevznikají příznaky spojené s jejich nedostatkem. Ovšem kolik vitamínů potřebuje každý z nás, závisí na mnoha faktorech. K nedostatku vitamínů, hypovitaminóze, může docházet například při infekci spojené s nachlazením a chřipkou, jednostranné stravě, chronické nemoci střev, při užívání určitých léků, při nadměrné konzumaci alkoholu, u vegetariánů nebo u vášnivých sportovců. Těhotné ženy by měly dbát hlavně na dostatečný příjem kyseliny listové, která je důležitá pro prevenci různých vývojových vad dítěte.

Vitamíny rozpustné v tucích:

Kolik vitamínů potřebuje každý z nás, závisí na mnoha faktorech.

Vitamín A (retinol): Reguluje mj. růst a stavbu pokožky a sliznic. Důležitý pro správné vidění. Zdroje: například žlutá a červená zelenina (prekurzory)

Vitamín D (kalciferol): Nepostradatelný pro vápník, látkovou výměnu fosfátů, stejně jako mineralizaci kostí. Zdroje: například makrely nebo vejce.

Vitamín E (tokoferol): Vychytává škodlivé volné kyslíkové radikály. Nezbytný pro funkci buněčných membrán. Zdroje: například olej z pšeničných klasů, paprika.

Vitamín K: Nezbytný pro srážení krve, stavbu kostí a udržování kostí, stejně jako tvorbu tělesných bílkovin. Zdroje: špenát, zelená kapusta.

 

Reklama

Organismus přijímá ve vodě rozpustné vitamíny v kombinaci s potravinami obsahujícími tuky snadněji. Může je také v těle hromadit. Kdo tyto vitamíny užívá nadměrně, může trpět zdravotními problémy.

Následující vitamíny jsou rozpustné ve vodě:

Vitamín C (kyselina askorbová): Je důležitý pro pojivové tkáně, vstřebávání železa, hojení ran a imunitní systém. Zdroje: například černý rybíz, grapefruit.

Vitamín B1 (thiamin): Hraje významnou roli v látkové výměně sacharidů a pro funkci nervového systému. Zdroje: pohanka, brambory, vepřové maso.

Vitamín B2 (riboflavin): Je důležitý pro růst, kůži a sliznice, energetický metabolismus, nervy a oči. Zdroje: například celozrnný chléb, mléko, houby.

Vitamín B6 (pyridoxin): Součást látkové výměny bílkovin, důležitý pro nervový systém, obranyschopnost a tvorbu krevního barviva, hemoglobinu. Zdroje: například avokádo, celozrnná rýže.

Vitamín B12 (kobalamin): Nezbytný pro tvorbu červených krvinek. Zdroje: například zelí, sýr camembert, játra, mořské ryby.

Kyselina listová: Nutná pro rozmnožování buněk, tvorbu krve, metabolismus bílkovin a imunitní systém. Dostatečné množství je především nezbytné pro ženy plánující otěhotnět, těhotné a kojící ženy. Zdroje: například fenykl, brokolice.

Kyselina pantotenová: Nezastupitelná pro odbourávání tuků, sacharidů a různých aminokyselin, stejně jako cholesterolu. Zdroje: například slunečnicová semínka, fazole mungo.

Vitamín B3 (niacin): Účastní se metabolismu sacharidů, mastných kyselin, aminokyselin. Udržuje zdravou pokožku. Zdroje: například čerstvé burské oříšky, telecí maso.

Biotin: Důležitý pro tvorbu krevních buněk, pro kůži, vlasy a nehty, stejně tak pro funkci nervů a kostní dřeně. Zdroje: například sezamová semínka, vejce.

Tělo vylučuje přebytečné množství ve vodě rozpustných vitamínů močí. Předávkování z vyššího příjmu těchto vitamínů proto nehrozí. Pokud tělo potřebuje zvýšené množství těchto vitamínů, mělo by je přijímat v syntetické formě. Pravděpodobnost předávkování byste měli konzultovat s lékárníkem.

V čem spočívá důležitost vitamínů?

Životně důležité vitamíny se účastní metabolických reakcí. Jsou nepostradatelné pro získávání energie, pro stavbu kůže, sliznic a dalších tkání. Jsou důležité pro zdraví očí, nervů a imunitní systém. Některé vitamíny fungují jako vychytávače kyslíkových radikálů, které mají vliv na odumírání buněk.

 

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..